Borrell akuzoi Izraelin se përdor urinë si armë: Gaza nuk është më burgu më i madh, tani është një varrezë

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, duke folur sot në një konferencë në Bruksel, tha se Gaza nuk është më në prag të urisë, por në një gjendje uria të shkaktuar qëllimisht nga Izraeli.

“Kjo është e papranueshme. Uria po përdoret si një armë lufte,” tha Borrell.

Komentet shpejt tërhoqën një përgjigje të ashpër nga vetë shefi i politikës së jashtme të Izraelit, i cili pretendoi se Izraeli në fakt po lëshonte ndihma “masive” për enklavën dhe fajësoi një zyrtar të BE-së për një “sulm” të pajustifikuar ndaj Izraelit.

“Në Gaza nuk jemi më në prag të urisë, ne jemi në një gjendje uria që prek mijëra njerëz. Kancelari Sholz i tha Benjamin Netanyahut “ne nuk mund të qëndrojmë pranë dhe të shikojmë palestinezët të vdesin nga uria”. Kjo zi buke nuk është një fatkeqësi natyrore. Nuk është gabim, nuk është një tërmet, është tërësisht punë e njeriut. Kancelari Scholz thotë se evropianët nuk mund të ulen dhe të shohin palestinezët të uritur, ndërsa në anën tjetër të kufirit ka ushqime për muaj të tërë në magazinë, ndërsa në Në anën tjetër të rrugës njerëzit po vdesin nga uria. Kjo kërkon diçka”, tha ai.

BE, e cila financon pjesën më të madhe të ndihmës për Gazën, tha se para luftës kufiri tokësor merrte 500 ton ndihmë në ditë. Aktualisht operon në një nivel prej 100 tonësh në ditë.

“Para luftës, Gaza ishte burgu më i madh në ajër të hapur. Sot është varreza më e madhe në ajër të hapur,” tha Borrell.

Një numër grupesh humanitare e kanë dënuar ashpër Izraelin për bllokimin e qëllimshëm të ndihmës për enklavën, edhe pse u përhapën kushte të ngjashme me zinë e bukës. Në një raport të ri, organizata bamirëse britanike Oxfam tha se politika e Izraelit për pengimin e ndihmës po krijonte një “stuhi të përsosur për kolaps humanitar”.

Shifra alarmante vjen pasi Programi Botëror i Ushqimit paralajmëron se zia e bukës është e pashmangshme në pjesën veriore të enklavës dhe pritet të vendoset plotësisht nga tani deri në maj.

E vetmja mënyrë për të ndryshuar trendin, paralajmëron Philippe Lazzarini, kreu i agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA), është hapja e më shumë vendkalimeve tokësore dhe “përmbytja” e enklavës me ushqime.

“Ne jemi të përfshirë në një garë kundër kohës,” tha Lazzarini në një konferencë shtypi në Kajro.

Kategoritë
BotaLajme