Bora e madhe paralizoi pjesë të Evropës, qindra automjete të bllokuara në autostradë

Qindra automjete të mbërthyer në mbrëmje në autostradën A40 pranë Bellegarde-sur-Valserine, pranë kufirit zviceran, për shkak të motit të keq.

Dëbora e madhe dhe reshjet e akullta shkaktuan probleme të trafikut në Francën lindore dje, njoftoi gazeta rajonale Le Dauphine Libere.

Qindra automjete u bllokuan në mbrëmje në autostradën A40 pranë qytetit Bellegarde-sur-Valserine, afër kufirit me Zvicrën, për shkak të kushteve të motit.

Autoritetet lokale thanë që shërbimet për pastrimin e borës ishin punësuar dhe i bënë thirrje publikut që të tregojë kujdes dhe të kufizojë udhëtimin.

Anëtarët e Kryqit të Kuq po ndihmojnë gjithashtu në terren, autoritetet kanë konfirmuar.

Kryetari i zonës së prekur të Bellegarde-sur-Valserine organizoi një pritje për të gjitha viktimat në bashkinë e qytetit, sipas Le Dauphine Libere.

Thellësitë e borës në Annecy janë 5 centimetra, në Bellegarde 10 dhe në luginën Chamonix afër tunelit Mont Blanc 20 deri në 30 centimetra, njoftoi shërbimi meteorologjik francez.

Ekspertët paralajmërojnë se reshje të tilla dëbore janë të zakonshme në këtë periudhë të vitit dhe mund të shkaktojnë vështirësi të konsiderueshme në trafik.

Kategoritë
BotaLajme