Blinken: Unë nuk kam parë një plan izraelit që mbron civilët në Rafah

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken ka thënë se ai ende nuk ka parë një plan nga Izraeli për një ofensivë Rafah që do të mbronte civilët.

Ushtria izraelite ka thënë se është gati të nisë një operacion tokësor në qytetin jugor të Gazës, ku më shumë se një milion palestinezë kanë kërkuar strehim nga bombardimet diku tjetër.

SHBA dhe të tjerët i kanë kërkuar Izraelit të mos avancojë në Rafah, nga frika e një katastrofe humanitare.

“Ne kemi thënë qartë dhe për disa kohë në Rafah se, në mungesë të një plani për të siguruar që civilët nuk do të dëmtohen, ne nuk mund të mbështesim një operacion të madh ushtarak në Rafah,” tha ai.

Kategoritë
BotaLajme