Biden sanksionon katër persona për sulmet e kolonëve izraelitë ndaj palestinezëve në Bregun Perëndimor

Rritja dramatike e dhunës së kolonëve në Bregun Perëndimor ka nxitur presionin në rritje nga disa prej aleatëve më të zëshëm demokratë të Biden-it për të ndërmarrë veprime për ta frenuar atë

Presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi një urdhër të ri ekzekutiv që autorizon sanksione kundër kolonëve izraelitë që kanë sulmuar palestinezët në Bregun Perëndimor të pushtuar, si dhe vendosjen në listën e zezë të katër individëve, raporton Anadolu.

Këto veprime vijnë pasi dhuna e kolonëve që ka në shënjestër palestinezët në të gjithë Bregun Perëndimor është përshkallëzuar në mënyrë dramatike për muaj të tërë mes luftës së Izraelit në Rripin e rrethuar të Gazës.

Rritja dramatike e dhunës së kolonëve në Bregun Perëndimor ka nxitur presionin në rritje nga disa prej aleatëve më të zëshëm demokratë të Biden-it për të ndërmarrë veprime për ta frenuar atë.

Autorizimet e presidentit amerikan i ndalojnë individët të hyjnë në sistemin financiar të SHBA-së, duke ngrirë çdo pronë që tashmë i nënshtrohet juridiksionit të SHBA-së dhe i ndalon hyrjen në SHBA, thanë dy zyrtarë të lartë të administratës Biden, të cilët folën në kushte anonimiteti. Shtetasve amerikanë gjithashtu u ndalohet përgjithësisht të bëjnë biznes me ta.

Zyrtarët konfirmuan se katër persona janë sanksionuar për aktivitete të ndryshme, duke përfshirë përfshirjen në dhunë kundër palestinezëve, frikësimin, shkatërrimin e pronave, zhvendosjen e detyruar të civilëve palestinezë dhe kërcënimin e komuniteteve beduine.

Sanksionet synojnë të adresojnë “veprimet që minojnë paqen, stabilitetin dhe sigurinë në Bregun Perëndimor”, tha një nga zyrtarët.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, i udhëzoi zyrtarët e kabinetit për opsionet e politikave për autorët e dhunës dhe Sekretari i Shtetit Antony Blinken njoftoi në dhjetor sanksione vizash kundër atyre që përcaktoheshin se kishin kryer akte dhune.

Një nga zyrtarët konfirmoi se administrata Biden ka njoftuar zyrtarët e lartë izraelitë për veprimet. Ai mohoi raportet se SHBA po shqyrton sanksione për ministrin izraelit të financave Bezalel Smotrich ose ministrin e Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir, dy politikanë të ekstremit të djathtë që kanë qenë në ballë të lëvizjes së kolonëve ekstremistë.

Kategoritë
BotaLajme