Biden pas takimit me Macron: Evropa është nën kërcënimin e Rusisë

Biden pas takimit me Macron: Evropa është nën kërcënimin e Rusisë

E gjithë Evropa është nën kërcënimin e Rusisë, aksionet janë shumë të larta.

Deklarata u bë nga presidenti amerikan Joe Biden në një konferencë shtypi në Paris me presidentin francez Emmanuel Macron.

Biden ka falënderuar aleatët evropianë për punën e bërë deri më tani dhe mbështetjen për Ukrainën, raporton ANSA.

Presidenti Macron priti të shtunën Biden për një vizitë shtetërore të shënuar nga një paradë në Champs-Élysées e ndjekur nga bisedime mbi tregtinë, Izraelin dhe Ukrainën në Pallatin Élysée.

Biden u takua me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky në Paris të premten, duke kërkuar falje për një vonesë disamujore nga Kongresi amerikan në miratimin e paketës së fundit të ndihmës dhe Zelensky iu drejtua Asamblesë Kombëtare të Francës.

Gjatë një fjalimi në Varrezat Amerikane në Normandi të enjten, në përvjetorin e sulmit të aleatëve kundër pushtuesve gjermanë nazistë në plazhet franceze në Luftën e Dytë Botërore, Biden u bëri thirrje fuqive perëndimore të qëndrojnë në kursin me Ukrainën.

Macron dhe Biden do të diskutojnë gjithashtu për situatën në Lindjen e Mesme.


Joe Biden nis vizitën zyrtare në Francë

Presidenti Emmanuel Macron dhe bashkëshortja e tij Brigitte mirëpritën Joe Biden dhe bashkëshorten e tij Jill para Harkut të Triumfit në Paris në fillim të vizitës zyrtare të presidentit amerikan në Francë.

Dy presidentët vendosën kurora me lule dhe ndezën një flakë në monumentin e Ushtarit të Panjohur dhe më pas zbritën në Champs-Élysées, të shoqëruar nga Garda Kombëtare Franceze.

Gjithçka u bë nga të dyja palët për të treguar se të dy vendet janë më afër se sa kanë qenë ndonjëherë, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

Biden, i cili ndodhet në Francë qe nga e mërkura, ku mori pjesë të enjten dhe të premten në kremtimin e 80-vjetorit të zbarkimit të Aleatëve në Normandi në Luftën e Dytë Botërore më 6 qershor 1944. Vizita do të vazhdojë me një drekë pune dhe do të përfundojë me një darkë gala.

Uashingtoni zyrtar premtoi njoftime për sigurinë detare në zonën e Azi-Paqësorit. Gjithashtu do të diskutohet për partneritetin në luftën kundër ndryshimeve klimatike.

Biden dhe Macron do të diskutojnë gjithashtu çështje të mëdha ndërkombëtare, për të cilat ata kryesisht bien dakord, megjithëse politikat e tyre nuk janë saktësisht të njëjta.

Në konfliktin në Rripin e Gazës, SHBA ofron mbështetje të fortë për ofensivën izraelite në Rripin e Gazës, ndërsa Franca distancohet nga mënyra se si ushtria izraelite kryen operacione.

Rreth Ukrainës, dy vendet aleate të NATO-s premtojnë të ndihmojnë Kievin për të kundërshtuar më tej pushtimin rus, por Uashingtoni është i kujdesshëm të mos ndjekë të gjitha deklaratat e presidentit francez, e fundit prej të cilave është dërgimi i mundshëm i instruktorëve ushtarakë në tokën ukrainase.

Kategoritë
BotaLajme