Bella dhe Gigi Hadid dhurojnë një milion dollarë për të ndihmuar palestinezët

Modelet dhe motrat e famshme Bella dhe Gigi Hadid me rrënjë palestinezo-holandeze kanë dhuruar një milion dollarë për organizatat humanitare që ofrojnë ndihmë për fëmijët dhe popullatat e tjera në Palestinë.

Organizatat për të cilat u dedikohen paratë janë “Shëroni Palestinën”, “Fondi i Ndihmës së Fëmijëve në Palestinë”, Kuzhina Qendrore Botërore dhe Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët Palestinë (UNRWA), raporton BBC.

Shërbimi publik britanik raporton se babai i motrave është manjati palestinez i pasurive të paluajtshme Muhammad Hadid dhe se ato kanë shprehur më parë mbështetje për njerëzit e prekur nga sulmi i Izraelit në Palestinë. Në maj, Bella Hadid njoftoi në Instagram se ndihej “e shkatërruar nga viktimat palestineze dhe mungesa e ndjeshmërisë nga qeveritë botërore ndaj tyre”.

Donacionet pasojnë një seri fotosh të Bella Hadid në Festivalin e Filmit në Kanë muajin e kaluar, ku ajo u shfaq me një fustan të frymëzuar nga keffiyeh.

Si për kujtesë, shumë e kritikuan Bella-n që nuk foli menjëherë për konfliktin midis Izraelit dhe Hamasit. Por pas kësaj ajo pranoi se nuk ndihej e sigurt sepse merrte kërcënime me vdekje.

“Populli dhe fëmijët e Palestinës, veçanërisht në Gaza, nuk mund ta përballojnë heshtjen tonë. Ne nuk jemi të guximshëm – ata janë,” tha ajo ndër të tjera. Siç dihet, babai i Bellës ka lindur në Nazaret dhe gjatë Nakba u detyrua ta linte atë me pjesën tjetër të familjes.

“Kjo është lufta e Bidenit kundër palestinezëve. Ai do të jetë në gjyq me pjesën tjetër të kriminelëve sionistë. Ne do t’i ndjekim ata si ata gjuanin nazistët”, shkroi ai më herët në Instagram.

Kategoritë
BotaLajme