Austria po përgatitet për karantinë

Një rritje e madhe e numrit të njerëzve të infektuar me koronavirus në Austri mund të rezultojë në një shtrëngim shtesë të masave në këtë vend, dmth një bllokim si ai i Marsit. Mediat austriake shkruajnë se Kancelari Sebastian Kurz do të informojë publikun për gjithçka të Shtunën pasdite.

Adresa e Kurz pritet ndërmjet orës 4 dhe 5 të pasdites, dhe Kurrier shkruan se masat e reja duhet të jenë në fuqi nga e marta në 8 dhjetor dhe gjithçka mund të “vijë në jetë” përsëri për Krishtlindje, nëse situata epidemiologjike e lejon atë.

Kurrier deklaron se të gjitha qendrat tregtare dhe dyqanet, përveç atyre që shesin sende ushqimore, do të mbyllen. Do të ketë gjithashtu farmaci, zyra postare dhe banka.

Sidoqoftë, ende nuk është plotësisht e qartë se çfarë do të ndodhë me shkollat, dmth nëse do të mbyllen gjithashtu. oe24 shkruan se institucionet arsimore me siguri do të mbyllen, por se kopshtet dhe shkollat ​​fillore do të vazhdojnë të funksionojnë. Ata deklarojnë se debati më i nxehtë ka të bëjë me mbylljen e mundshme të shkollave fillore. Ekspertët që përbëjnë komisionin e koronavirusit kundërshtojnë mbylljen e shkollave dhe mbështesin masa më të moderuara, të tilla si mbajtja e maskave në klasë.

Sipas informacioneve nga oe24, sallone bukurie gjithashtu do të mbyllen, por ende nuk është vendosur se çfarë do të ndodhë me sallonet e parukerisë. Vendimi përfundimtar për shtrëngimin e masave do të merret sot.

“Quiteshtë mjaft e mundur që diçka të ndryshojë në orët e ardhshme, por bllokimi do të jetë si ai nga marsi,” tha eksporti oe24.

Ministri i Financave Gernot Blümel pritet të japë informacion mbi ndihmën ekonomike në konferencën e nesërme për shtyp./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet