Asistentja në PE: S’ka normalizim pa njohje nga Serbia, të ndërrohen ndërmjetësuesit e dialogut

Arrivi info

Njohja e Kosovës nga Serbia duhet të jetë pika e parë e dialogut, thotë asistentja në Parlamentin Evropian, Federica Woelk. Kritika ka për Bashkimin Evropian për atë se si e ka trajtuar dialogun deri më tani, për çka shton se duhet të ndërrohen ndërmjetësuesit Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak.

Në intervistë për KosovaPress, Woelk thotë se Bashkimi Evropian duhet të vendosë sanksione ndaj Serbisë dhe t’i heq masat ndaj Kosovës, porse thekson se në këtë drejtim po ndikojnë negativisht disa shtete anëtare.

Asistentja parlamentare e akredituar e eurodeputetes Ulrike Muller, Federica Woelk apelon palën kosovare që të lobojë më shumë për të drejtën e saj që të vihet në pah fakti se Kosova qëndron më mirë

“Për të qenë e sinqertë, unë jam pak kritike se si BE e ka trajtuar dialogun deri më tani për disa arsye. Para së gjithash, sepse ndaj Kosovës kishte sanksione të cilat janë ende në funksion dhe për mendimin tim kjo është krejtësisht e padrejtë. Së dyti, sepse edhe Serbia nuk ka filluar t’i zbatojë marrëveshjet dhe Serbia nuk ka pasur pasoja për këtë, plus, për momentin po shohim që edhe Serbia ka pasur guximin të thotë përballë Von der Leyen se do nuk e njohin Kosovën dhe kjo duhet të jetë, për mendimin tim, pika e parë e dialogut”, thotë ajo.

E në mënyrë që të ndalet ndikimi i Serbisë në Ballkan e veçmas në Kosovë, Woelk thekson se Bashkimi Evropian duhet të ndërmarrë masa.

Sipas saj, pezullimi i fondeve të BE-së ndaj Serbisë derisa kjo e fundit të mos e njoh Kosovën është diçka që duhet të jetësohet.

“Unë mendoj se po, sanksionet duhet të vendosen ndaj Serbisë dhe të hiqen nga Kosova. Kjo është gjëja e parë që duhet bërë në çdo rast; sa i përket planit të ri, detajet nuk dihen ende plotësisht, ndaj nuk e dimë realisht se çfarë ai përfshin. Për mendimin tim, e rëndësishme është të shmanget që Serbia do të mund të ndikojë në Kosovë, sepse mendoj se për Serbinë do të jetë e lehtë të ndikojë në Kosovë dhe kjo duhet të shmanget me çdo kusht”, thotë ajo.

Ajo flet edhe për agresionin e Serbisë në Banjskë kur terroristët serbë sulmuan Policinë e Kosovës duke lënë të vdekur rreshterin policor, Afrim Bunjaku.

“Është e tmerrshme dhe akoma më e tmerrshme është fakti që nuk ka pasur përgjigje konkrete nga BE-ja përveç rezolutës së Parlamentit Evropian, që ishte një hap shumë i mirë. Por kam përshtypjen se graviteti i këtij sulmi terrorist nuk është kuptuar plotësisht dhe gjithashtu fakti që nuk ishte një gjë që thjeshtë ka ndodhur një herë, por është diçka që mund të ndodhë përsëri dhe ne duhet ta shmangim këtë”, thekson ajo.

Ndërkohë që Parlamenti Evropian ka miratuar një rezolutë për Kosovën ku ka dënuar ashpër sulmin ndaj Policisë së Kosovës në Banjskë, është Bashkimi Evropian që ka mbetur vetëm me një paralajmërim për masa.

Lidhur me këtë Woelk thotë se fatkeqësisht, politika e jashtme e BE-së është ende çështje e shteteve anëtare, kur dihet se ka të tilla që janë kundër sanksioneve ndaj Serbisë.

“Komenti im është se BE-ja është mjaft e komplikuar në përgjithësi. Kemi gjithashtu çështjen se politika e jashtme, për fat të keq, është ende çështje e shteteve anëtare dhe se kemi shtete anëtare që janë kundër vendosjes së sanksioneve ndaj Serbisë. Krahas kësaj, mendoj edhe se ne kemi problem me dy ndërmjetësit në momentin e dialogut dhe sigurisht që kjo nuk e lehtëson situatën. Pra, mendoj se para së gjithash duhet të ndryshojmë ndërmjetësuesit në dialog. Duhet të vendosim masa, nëse jo sanksione, atëherë të vendosim masa, si për shembull, një ide mund të jetë pezullimi i fondeve të BE-së ndaj Serbisë derisa Serbia të mos e njohë Kosovën… Gjithçka është e lidhur me këtë koncept të normalizimit të marrëdhënieve, i cili është mjaft i çuditshëm, sepse për të normalizuar marrëdhëniet duhet të kemi dy partnerë që e njohin njëri-tjetrin dhe nëse njëri partner nuk e njeh tjetrin, për mua, nuk mund të ketë normalizim”, thotë ajo.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi