Armët që Kina i jep Rusisë trembin Bashkimin Evropian dhe SHBA-të

Bindjet se Kina dhe Rusia janë më afër se kurrë në ndjekjet e tyre të përbashkëta gjeopolitike është bërë gjithnjë e më shumë ditët e fundit nga liderët perëndimorë, thellësisht të shqetësuar për hapat e ardhshëm të Pekinit.

Duke qenë se lufta në Ukrainë është në një pikë kritike, manovrat intensive diplomatike që Kina ka zhvilluar kohët e fundit ka alarmuar seriozisht të dyja anët e Atlantikut, nga frika e braktisjes së qëndrimit të neutralitetit që Pekini kishte zgjedhur në vitet e fundit dymbëdhjetë muaj.

Ankthi global mbi planet reale të Kinës shkaktoi një udhëtim të befasishëm të presidentit bjellorus Alexander Lukashenko në kryeqytetin kinez, ku u prit nga homologu i tij Xi Jinping, duke thelluar përçarjen e vendit të Dragoit të Kuq me Perëndimin.

Në këtë sfond, refuzimi i Pekinit për të gjykuar edhe një herë pushtimin rus të Ukrainës në mesjavë në Samitin e Ministrave të Jashtëm të G20-ës erdhi për të përforcuar dyshimet e ngulitura të Uashingtonit se “diçka po lëviz” në kufirin ruso-kinez.

Sipas “Wall Street Journal”, në këtë fazë armët kineze mund të mbështesin përpjekjet luftarake të Rusisë në Ukrainë, pasi çdo lëvizje e Pekinit në këtë drejtim do të ishte një ndihmë thelbësore për forcat ruse në këtë pikë, ku të dyja palët kërkojnë të hapin një marshim fitoreje, duke krijuar të dhëna të reja në fushën e betejës.

Në fakt, furnizimet ushtarake nga Kina do t’i siguronin Rusisë, siç thekson e njëjta gazetë, një avantazh strategjik, nga njëra anë për shkak të përputhshmërisë së sistemeve të armëve kineze dhe ruse, dhe nga ana tjetër, për shkak të ushtrisë së madhe të Pekinit, transmeton oranews.

Në këtë këndvështrim, zyrtarët amerikanë vlerësojnë se “Kina po shqyrton furnizimin me artileri dhe dronë për ushtrinë ruse”, pasi Forcat e Armatosura Ruse konsumojnë shumë municion në baza ditore dhe vuajnë nga mungesa e pajisjeve kritike.

Pavarësisht retorikës së fortë, Pekini mohon me kokëfortësi çdo përfshirje përkatëse, duke e hedhur topin mbi Shtetet e Bashkuara.

Kategoritë
BotaLajme