“Armëpushim tani”, protestuesit kundër luftës në Gaza hyjnë në Senatin amerikan dhe i ndërpresin fjalën sekretarit Blinken

Protestuesit që bënin thirrje për një armëpushim në Gaza ndërprenë Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken gjatë një seance dëgjimore në Senat të martën. Shumë njerëz qëndruan në turmë dhe vazhdimisht bërtisnin “Armëpushimi tani!”

Sekretari Blinken dhe sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin po dëshmojnë në lidhje me kërkesën e Shtëpisë së Bardhë për financimin e sigurisë kombëtare prej 106 miliardë dollarësh.

Ai përfshin 14.3 miliardë dollarë për të mbështetur përpjekjet ushtarake të Izraelit kundër Hamasit. Duke u ngritur një nga një, protestuesit prisnin që z. Blinken të fillonte dëshminë e tij përpara se të bërtisnin përsëri.

Sekretari i Shtetit bëri një pauzë dhe ligjvënësit u detyruan të pezullonin seancën disa herë.

Policia e Kapitolit i shoqëroi shpejt demonstruesit nga dhoma kur ata filluan të bërtasin. Policia tha se 12 persona ishin arrestuar për protesta të paligjshme brenda ndërtesës së Zyrës së Senatit Dirksen.

Disa nga ata që ndërprenë procedurat ishin të lidhur me grupin kundër luftës CODEPINK, i cili gjithashtu ka kërkuar që SHBA të ndalojë dërgimin e armëve në Ukrainë.

Shumë veshën rozë dhe mbanin tabela ku shkruhej “Jo rrethimit të Gazës”, teksa i bënin thirrje SHBA-së që të ndalonte dërgimin e fondeve në Izrael.

CODEPINK konfirmoi se disa nga anëtarët e saj u arrestuan. Grupi tha se disa kishin lyer duart e tyre të kuqe “për të simbolizuar gjakun”. Z. Blinken pranoi protestuesit në fund të deklaratës së tij dhe “pasionet e shprehura në këtë dhomë”.

“Të gjithë ne jemi të përkushtuar për mbrojtjen e jetës civile. Të gjithë ne e dimë vuajtjen që po ndodh ndërsa flasim, të gjithë jemi të vendosur t’i shohim fundin,” tha ai. Ai shtoi, megjithatë, se ishte e domosdoshme që SHBA të qëndronte me aleatët e saj.

Kategoritë
BotaLajme