Arabia Saudite po shton arrestimet e atyre që kritikojnë Izraelin në mediat sociale

Arabia Saudite ka rritur arrestimet e qytetarëve për postimet në mediat sociale në lidhje me luftën midis Izraelit dhe Hamasit, pasi mbretëria sinjalizon gatishmërinë e saj për të rënë dakord për marrëdhënie diplomatike me shtetin hebre – nëse ai angazhohet për shtetësinë palestineze.

Arrestimi i njerëzve për komente në internet – madje edhe të miturve – dhe kufizimi i lirisë së fjalës dhe shprehjes politike janë normë në Arabinë Saudite. Por sipas diplomatëve dhe grupeve të të drejtave të njeriut me bazë në Riad, vala e fundit e arrestimeve është e motivuar nga shqetësimet e sigurisë, veçanërisht lidhur me një sulm të Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor 2023.

Bombardimet hakmarrëse të Gazës nga Izraeli kanë vrarë më shumë se 34,000 palestinezë, sipas autoriteteve në enklavën e drejtuar nga Hamasi, dhe shumë prej tyre kanë nevojë urgjente për ushqim dhe kujdes shëndetësor.

Kjo shkaktoi reagime anti-izraelite në të gjithë botën arabe dhe në vendet perëndimore, përfshirë SHBA-në, ku u zhvilluan përleshje të dhunshme në kampuset universitare. Qindra demonstrues u arrestuan për këtë në vetëm një ditë.

Arabia Saudite dhe aleatët rajonalë si Egjipti dhe Jordania janë të alarmuar nga trendi, nga frika se Irani dhe grupet islamike mund ta përdorin konfliktin për të nxitur një valë kryengritjesh, thanë burimet, duke folur në kushte anonimiteti për arsye sigurie.

Kujtimi i Pranverës Arabe më shumë se një dekadë më parë mbetet i freskët mes sundimtarëve rajonalë, të cilët janë të dëshpëruar për të shmangur përsëritjen e një skenari të tillë apo të ngjashëm.

Që nga 7 tetori dhe sulmet nga Hamasi dhe kundërsulmet pasuese izraelite që kanë vazhduar që atëherë, Arabia Saudite ka kritikuar ashpër Izraelin dhe ka kërkuar një armëpushim të menjëhershëm, ndërsa ka treguar se mbetet e hapur për marrëdhënie më të ngrohta nëse kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tërheq trupat dhe angazhohet për të krijimi i një shteti palestinez.

Një rënie e ndjenjës pro-palestineze në mediat sociale mund të jetë një shenjë se Riadi është serioz për normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin, tha Jane Kinninmont, një eksperte e Gjirit, e cila është drejtoreshë e politikave dhe ndikimit në Rrjetin e Liderëve Evropianë.

Kategoritë
BotaLajme