Anthony Johnson (38), luftëtar që luftoi dy herë për titullin UFC, ka vdekur

Luftëtari amerikan i MMA, Anthony “Rumble” Johnson (38) vdiq pas një beteje të gjatë me sëmundjen, detajet e së cilës nuk janë bërë të ditura për publikun.

Në shtator të vitit të kaluar, Johnson duhej të luftonte për titullin në Bellator, por ai u tërhoq për shkak të gjendjes së tij shëndetësore, kështu që luftoi të fundit në maj 2021 kur mposhti Jose Augusto Barros.

“Rumble ka probleme shëndetësore. Unë dua që të gjithë të luten për të. Lutuni për Anthony. Ai nuk është mirë. Ai ka një shpirt të fortë, por lutuni për të,” tha menaxheri i tij Ali Abdelaziz në një intervistë për ESPN muajin e kaluar.

Meqë ra fjala, Johnson foli për herë të fundit për shëndetin e tij një vit më parë.
“Do të doja t’ju tregoja me detaje se sa i sëmurë jam. Kam nevojë për lutjet tuaja dhe shpresoj t’ju shoh në vitin 2022. Nuk kam qenë kurrë kaq i frikësuar në jetën time, por kam qëndruar i fortë me mbështetjen e miqve dhe familjes time. ”, tha ai atëherë..

Në botën e MMA, Johnson kishte statusin e një prej nokautëve më të mirë në historinë e këtij sporti. Në karrierën e tij profesionale MMA, ai pati 29 ndeshje në të cilat fitoi 23 dhe humbi gjashtë.
Luftëtarë të tjerë po i thonë lamtumirë atij në rrjetet sociale, përfshirë legjendarin Daniel Cormier, ndaj të cilit humbi dy herë në luftimet për titullin e peshës së lehtë të UFC-së.

Kategoritë
Sport