Aktakuza e Speciales, përveç Thaçit, Veselit, Krasniqit e Selimit, përmenden edhe këta 10 persona

Gjykata Speciale tashmë ka publikuar edhe në gjuhën shqipe aktakuzën ndaj ish presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, ish kreut të PDK-së, Kadri Veselit, ish kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqit dhe deputetit të VV-së, Rexhep Selimit

Në aktakuzë pretendohet se Thaçi, Veseli, Krasniqi dhe Selimi kanë kryer krime të luftës, si përndjekje, burgosje, arrestim dhe ndalim të paligjshëm, torturë, trajtim mizor, akte çnjerëzore, zhdukje me forcë e personave, vrasje, etj…

Përveç, katërshes Thaçi, Veseli, Krasniqi e Selimi në këta aktakuzë përmenden edhe personalitet tjera të cilat ishin pjesë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dhe kishin funksione të larta, shkruan “Bota sot”.

Në aktakuzën e nënshkruar nga Prokurori i Specializuar, Xhek Smith përmenden edhe këta 10 persona.

Lista e plotë:

Kadri Veseli,

Hashim Thaçi,

Jakup Krasniqi,

Fatmir Limaj,

Rexhep Selimi,

Sylejman Selimi,

Sabit Geci,

Lah Brahimaj,

Azem Syla,

Xhavit Haliti,

Sokol Bashota,

Shukri Buja,

Rrustem Berisha,

Latif Gashi.

Kategoritë
LajmeVendi

Të ngjajshmet