Aeroplani prej 135 milionë dollarësh F-35 amerikan u rrëzua pas ngritjes: Avioni u dogj plotësisht

Një pilot i Forcave Ajrore të SHBA u plagos pasi u hodh nga një aeroplan F-35B që u rrëzua në Albuquerque, New Mexico të martën.

Aeroplani prej 135 milionë dollarësh goditi tokën në jug të Sunportit Ndërkombëtar të Albuquerque rreth orës 13:50 pas karburantit në bazën e Forcave Ajrore Kirtland, sipas KOB4.

Piloti, personi i vetëm në bord, u hodh në mënyrë të sigurt dhe u dërgua në Spitalin e Universitetit të New Mexico në gjendje të qëndrueshme, sipas zjarrfikësve të qytetit dhe zyrtarëve ushtarakë.

Avioni po fluturonte nga objekti i Lockheed Martin në Stacionin e Rezervës Ajrore Detare në Fort Worth, Teksas, për në bazën e Forcave Ajrore Edwards, Kaliforni, kur u rrëzua.

Fotot nga vendi i rrëzimit tregojnë rrënojat e djegura të avionit që digjen në një fushë pranë rrugës. Baza e Forcave Ajrore Kirtland po udhëheq hetimin e përplasjes.

Një zëdhënës i bazës tha për The Post se më shumë informacion do të publikohet sapo të bëhet i disponueshëm.

Ky është rrëzimi i dytë i avionit ushtarak në New Mexico në po aq muaj. Në prill, F-16 Fighting Falcons – të cilat kushtojnë rreth 63 milionë dollarë secila – u rrëzuan në një zonë të largët pranë bazës së Forcave Ajrore Holloman në pjesën jugore të shtetit.

Piloti pësoi lëndime të lehta pasi u hodh nga avioni.

E vendosur në skajin jugor të Albuquerque, Baza e Forcave Ajrore Kirtland është shtëpia e Krahut 377 të Bazës së Forcave Ajrore, i cili kryen operacione bërthamore dhe stërvit dhe pajis forcat e ekspeditës. Aty ndodhet edhe Laboratori Kërkimor i Aviacionit Ushtarak.

 

Kategoritë
BotaLajme