Adoleshenti amerikan vdes nga ameba që ha tru, ekspertët dalin me apel për sëmundjen e rrallë

Një adoleshent në SHBA ka vdekur nga një sëmundje shumë e rrallë.

Hetuesit besojnë se adoleshenti u ekspozua në ujërat e ngrohta në Liqenin Mead, por epidemiologu thotë se sëmundja është ‘shumë, shumë e rrallë’

Ekspertët kanë thënë se vdekja e një adoleshenti në zonën e Las Vegasit nga një amebë e rrallë që ha trurin duhet të nxisë kujdes, jo panik, mes njerëzve që kanë afër liqene, lumenj dhe burime të ujërave të ëmbla, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

“Ajo tërheq vëmendjen e njerëzve për shkak të emrit”, tha të premten Brian Labus, një ish-epidemiolog i shëndetit publik për organizmin natyral të quajtur zyrtarisht Naegleria foëleri, por pothuajse gjithmonë e quajti ameba që ha trurin. “Por kjo është një sëmundje shumë, shumë e rrallë”.

Hetuesit besojnë se adoleshenti u ekspozua në ujërat e ngrohta në Liqenin Mead. Distrikti shëndetësor jugor i Nevadës nuk e identifikoi adoleshentin që vdiq, por tha se ai mund të ishte ekspozuar ndaj organizmit mikroskopik gjatë fundjavës së 30 shtatorit në zonën Kingman Wash. Rrethi familjar e publikoi rastin të mërkurën, pas konfirmimit për shkakun e vdekjes nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.
Kategoritë
LajmeTë ndryshme