A po vret Izraeli me qëllim gazetarët në Palestinë? 46 prej tyre janë vrarë që nga fillimi i luftës

Numri i të vdekurve të gazetarëve palestinezë në mes të sulmeve të pamëshirshme ajrore izraelite në Gaza të dielën mbrëma u rrit në 46, sipas Zyrës Palestineze të Medias në Gaza.

Veturat dhe jelekët antiplumb të gazetarëve janë shënuar me “shtyp” për të treguar se janë gazetarë, të mbrojtur nga ligji ndërkombëtar.

Kjo vjen menjëherë pasi TV Palestine konfirmoi se korrespondenti i saj u vra së bashku me anëtarët e familjes së tij në një sulm izraelit në shtëpinë e tij në Khan Yunis, në jug të Gazës, më 3 nëntor.

Duke komentuar vrasjen e gazetarit, Forumi Palestinez Mediatik, një organizatë civile kushtuar punës së gazetarëve në Gaza, deklaroi së fundmi se pa marrë parasysh ligjet ndërkombëtare, konventat dhe normat humanitare që sigurojnë mbrojtjen e gazetarëve në zonat e konfliktit, Forcat okupatore izraelite vazhdojnë të ekzekutojnë me gjakftohtësi profesionistët palestinezë të medias.

Në një deklaratë dërguar Reuters dhe AFP më 28 tetor, ushtria izraelite tha se nuk mund të garantonte sigurinë e gazetarëve të saj që veprojnë në Rripin e Gazës në mes të bombardimeve dhe rrethimit të Gazës nga Izraeli që ka zgjatur për gati një muaj.

Është e rëndësishme të theksohet se përveç humbjes tragjike të jetës së gazetarëve në Gaza, korrespondenti libanez i Reuters Issam Abdullah u vra në fillim të këtij muaji në një sulm izraelit në Libanin jugor, i cili synonte veçanërisht gazetarët dhe profesionistët e medias që mbulonin sulmet izraelite në Libanin jugor.

Zyra e Informacionit të të Burgosurve raportoi së fundmi se gazetarët Nidal Al-Wahidi dhe Haitham Abdulwahed u zhdukën nga Gaza më 7 tetor dhe që atëherë nuk ka pasur asnjë fjalë për fatin e tyre.

Sipas zyrës, Gjykata e Lartë e Izraelit hodhi poshtë një apel për të zbuluar fatin e gazetarëve Nidal Al-Wahidi dhe Haitham Abdulwahed.

Në përgjigje të këtyre zhvillimeve, Unioni i Gazetarëve Palestinez dënoi ashpër krimet e vazhdueshme të kryera nga pushtimi izraelit kundër popullit dhe gazetarëve palestinezë në Gaza.

Përveç gazetarëve, në shënjestër janë edhe familjet e tyre, për shembull, katër fëmijë të gazetarit Mohammed Alaoul u vranë në bombardimet izraelite të shtëpisë.

Kategoritë
BotaLajme