A mund të parashikojnë qentë dhe macet një tërmet: Çfarë ndodhi në Kroaci? (Video)

Pas tërmetit shkatërrues që goditi Kroacinë në fillim të javës, mediat lokale raportojnë deklaratat e pronarëve të qenve dhe maceve të cilët deklarojnë se kafshët e tyre shtëpiake u sollën çuditshëm para tërmetit.

I pyetur nëse kafshët mund të parashikonin tërmete, portali “Slobodna Dalmacija” raporton se sytë e tërmetit gërvishtën dyert e qenve dhe maceve, lëshuan tinguj të ndryshëm dhe zgjuan pronarët, edhe pse nuk ishte ende koha që ata të ecnin.

Një veteriner nga Zagrebi tha se, megjithatë, njerëzit shpesh shohin paralajmërime në shenja se përndryshe nuk do t’u kushtonin vëmendje nga dashuria për kafshët shtëpiake. Asnjë nga disa qentë e tij nuk reagoi para tërmetit.

Ai vëren se është akoma e mundur që disa të tjerë i kanë ndjerë ndryshimet më herët sesa njerëzit, por ai beson se ato janë më të ndjeshme ndaj tyre të egra sesa kafshët shtëpiake.

Rasti i qytetit Helike

Aktivitete të tilla të pazakonta të kafshëve në prag të tërmeteve të mëdha datojnë që nga Greqia antike, në shekullin e 4 para Krishtit.

Agjencia shkencore e qeverisë amerikane deklaron se disa ditë para tërmetit të madh në 375 para Krishtit, minjtë, dhelprat, gjarpërinjtë dhe qindarkat filluan të linin shtëpitë e tyre dhe të kërkonin strehim jashtë qytetit të Helika, i cili u zhyt në tokë pas katastrofës.

Histori të ngjashme mund të gjenden në rekorde të shumta që nga ajo kohë, të cilat, megjithatë, datojnë nga një kohë kur sizmologjia si shkencë nuk ekzistonte, kështu që është e vështirë të përcaktohet saktësia e tyre dhe, më e rëndësishmja, mekanizmat me të cilët kafshët parashikojnë tërmetet.

Shumica e shkencëtarëve që janë marrë me këtë në kohët moderne vijnë nga Kina dhe Japonia. Isshtë një pjesë e botës ku tërmetet janë shumë të shpeshta dhe ku në ditët e sotme ato janë ndërtuar në mënyrë të tillë që ndërtesat t’i rezistojnë me sukses tërmeteve, të cilat, ashtu si sot, mund të jenë shumë shkatërruese për Kroacinë.

Për shekuj me radhë, njerëzit në Lindjen e Largët kanë vërejtur një rastësi të pazakontë midis tërmeteve dhe sjelljeve të çuditshme të kafshëve, prandaj ndonjëherë, kur panë se ishin veçanërisht të mërzitur, dinin të flinin jashtë, gjë që në disa raste u shpëtoi jetën.
Në gusht 1971, Shërbimi Sizmologjik Shtetëror në Kinë filloi mbledhjen e të dhënave zyrtare mbi aktivitetin jonormal të kafshëve që lidhen me mbërritjen e tërmetit. Raportet në lidhje me këtë u analizuan dhe bazuar në to, u parandalua një katastrofë e madhe në qytetin Haicheng, e cila u evakuua pikërisht sepse u vu re se kafshët po silleshin çuditshëm.

Pasi qyteti u trondit nga një tërmet me madhësi 7.3 në 1975, ai u shkatërrua plotësisht, kështu që një evakuim në kohë besohet të ketë shpëtuar mijëra jetë.

Regjistrim nga Banja Luka

Dëshmitë e sjelljes së pazakontë të kafshëve nuk duhet të kërkohen deri më tani. Kur tërmeti i madh ndodhi në Banja Luka në 1969, një grup peshkatarësh i thanë revistës “Peshkimi i Jugosllavisë” se ata panë një fenomen të ngjashëm në prag të ngjarjes së tmerrshme.

Gjegjësisht, një grup prej rreth njëzet burrash po peshkonte në pellgun e peshkut në Lipovljani, 60 kilometra ndërsa sorra fluturon nga epiqendra e tërmetit.

“Papritmas, peshku u mërzit shumë, filloi të vraponte andej-këtej, duke kërcyer mbi ujë”, shkruan revista.
Vetëm njëzet sekonda më vonë, peshku u qetësua dhe peshkatarët panë valë të vogla në sipërfaqe, sikur uji ishte me baltë. Në atë moment, ndodhi një tërmet dhe ishte e qartë për ta se peshku e kishte ndjerë atë para tyre.

Një nga metodat e mundshme të zbulimit të hershëm të tërmetit është aftësia për të zbuluar valët P. Të gjithë tërmetet prodhojnë lloje të ndryshme të valëve që dalin nga epiqendra dhe kjo valë udhëton më shpejt sesa vala më e madhe S, e cila lëkund tokën.

Possibleshtë e mundur që qentë dhe kafshët e tjera të ndiejnë këtë valë P me shqisat e tyre më të mprehta dhe të reagojnë para se njerëzit të kuptojnë se diçka nuk është në rregull.

Sidoqoftë, nuk ka ndonjë hulumtim që do të konfirmonte me siguri se kafshët kanë aftësi të tilla.

Kategoritë
BotaLajme