69 përqind e myslimanëve amerikanë votuan për Biden

Sipas rezultateve të sondazhit të Këshillit për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR), shumica dërrmuese e muslimanëve amerikanë, madje 69 përqind, votuan të martën për kandidatin demokrat Joe Biden.

Kjo organizatë më e madhe për mbrojtjen e të drejtave muslimane në Shtetet e Bashkuara, raportoi se këtë vit kishte një pjesëmarrje të lartë të myslimanëve me 84 përqind.

Vetëm 17 përqind e 844 votuesve të regjistruar që morën pjesë në sondazh thanë se i dhanë votën e tyre Presidentit aktual të SHBA Donald Trump. Sidoqoftë, krahasuar me zgjedhjet e vitit 2016, Trump mori katër përqind më shumë vota këtë vit sesa komuniteti mysliman në Amerikë.

“CAIR do të donte të falënderonte votuesit myslimanë që numëronin më shumë se një milion dhe në këtë cikël zgjedhor doli në numër rekord. Kandidatët dhe mediat në nivelin kombëtar njohën aftësinë domethënëse të komunitetit mysliman për të ndikuar në rezultatet e racave të shumta në të gjithë këtë vend, përfshirë zgjedhjet presidenciale “, tha Nihad Ahwad, CEO i CAIR.

Miliona amerikanë shkuan në votime të martën për të zgjedhur presidentin e 46-të të Shteteve të Bashkuara dhe përfaqësuesit në Kongres dhe Senat. Ata zgjedhin midis kandidatit demokrat Joe Biden dhe republikanit Donald Trump.

Sondazhet janë mbyllur, votat shtohen dhe rezultatet nga shtetet federale shpallen gradualisht. Tani për tani, Biden ka një avantazh të vogël, por është një garë mjaft e ngushtë, sepse priten rezultatet nga vendet kryesore në të cilat, sipas të dhënave të fundit, Trump ka përparësi.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet