​Rezultatet e dobëta, Mourinho: Ne luajmë në një kampionat fantastik!

Mesfushori i Tottenhamit Giovani Lo Celso nuk do të luajë përsëri këtë vit, për shkak të një dëmtimi të muskulit të kofshës, tha të enjten trajneri i Spurs, Jose Mourinho, skuadra e të cilit pret tri ndeshje në Premier Ligën angleze brenda një jave.

Mesfushori argjentinas 24-vjeçar doli nga fusha e blertë në fillim të pjesës së dytë kundër Leicester, të dielën, në të cilën Tottenham pësoi humbje 2:0.

Spurs do të presë Wolverhampton më 27 dhjetor, tri ditë më vonë ata do të presin Fulham, dhe do të luajnë ndeshjen e tyre të parë në vitin 2021 në stadiumin e tyre, më 2 janar kundër Leeds.

“Gio nuk do të luajë pasi nuk do të jetë gati. Unë nuk e di kur do të kthehet, por ai sigurisht nuk do të luajë në periudhën e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri,” tha Mourinho në prag të vizitës së tij në Wolverhampton.

Tanguy Ndombele mund të konkurrojë në këtë ndeshje në mesfushë, i cili humbi ndeshjen e Kupës së Ligës të mërkurën në të cilën Tottenham mposhti Stoke 3-1 dhe kaloi në gjysmëfinale.

“Tanguy është gati, por kam vendosur të mos udhëtoj në Stoke,” tha Mourinho, duke shtuar se ai nuk ka ndërmend të pushojë Harry Kane, edhe pse ai ka pasur minuta të plota në katër ndeshjet e fundit.

“Ne kemi luajtur të mërkurën dhe ndeshja tjetër është të dielën. Një lojtar si ai, i cili stërvitet fort dhe kujdeset për veten e tij si një profesionist i vërtetë, besoj se ai do të jetë gati të luajë kundër Ujqve.

Tottenham ka fituar vetëm një pikë në tri ndeshjet e fundit duke rënë nga vendi i parë në të gjashtin në Premier Ligë, duke luajtur me ekipe të mira. Por Mourinho nuk mashtrohet se do të jenë rivalë të lehtë as Wolverhampton, Fulham dhe Leeds.

“Nuk do të jetë më lehtë. Ky është një kampionat i tillë dhe për këtë arsye duhet të jemi të lumtur, jo të trishtuar … Duhet të jemi të lumtur, sepse po luajmë në një kampionat fantastik,” përfundoi eksperti portugez.

Kategoritë
LajmeSport