​Ndërron jetë legjenda e motoçiklizmit, Fausto Gresini

Legjenda e motoçiklizmit, Fausto Gresini ka vdekur sot në moshën 60-vjeç, një muaj pasi festoi datëlindjen e tij më 23 janar.

Gresini vdiq nga efektet e koronavirusit, me të cilin po luftonte që nga dhjetori dhe ishte shtruar në spitalin e Bolonjës.

Ai ishte njeriu i parë i ekipit MotoGP “Gresini Racing”, shoferët e së cilit ngasin Aprilia. Ndër më të famshmit janë tashmë të ndjerët Marco Simoncelli, Tony Elias.

Sot, Ales Espargaro dhe Lorenzo Savadori vozisin në kategorinë GP për Gresini Racing, Nikolo Bulega dhe Fabio Digganantonio në Moto2, dhe Gabriel Rodrigo dhe Jeremy Altoba në Moto3.

Vetë Gresini ishte shofer dhe dy herë kampion bote në kategorinë 125 kubikë.

Kategoritë
BotaLajme