Video shqetësuese / Kamera regjistroi vrasjen e një palestinezi teksa po përpiqej të dorëzohej

ITV publikoi një video tronditëse në të cilën një ushtar izraelit dyshohet se vret një palestinez me një të shtënë me snajper ndërsa ai po përpiqej të dorëzohej duke valëvitur një flamur të bardhë.

Një grup burrash në Gaza, duke mbajtur një flamur të bardhë, i thanë ITV News se donin të shpëtonin anëtarët e familjes së tyre, disa minuta më vonë një u vra.

Burri anglisht-folës u ankua për faktin se familja, pasi kishte ikur nga Gaza kur filloi kjo luftë, tani po ikte përsëri, këtë herë duke lënë Khan Younis dhe duke u nisur për në Rafah. Përpjekjet e tyre për t’i shpëtuar luftës i çuan ata nga maja e Rripit të Gazës në fund.

Ata janë në mesin e mijëra njerëzve të rrethuar, me shpinën nga kufiri egjiptian dhe IDF.

“Askund nuk është i sigurt në Gaza. Ju mund ta gjeni ushtrinë izraelite kudo. Ata qëllojnë mbi ne në shtëpi, në çdo ndërtesë dhe në rrugë,” i tha ai një kameramani që punonte për ITV News.

Ai nuk mund ta dinte se sa profetike ishin fjalët e tij, sepse pak minuta më vonë një kameraman filmoi një civil të pafajshëm duke u vrarë në rrugë.

Kameramani e vuri re Ramzi Abu Sahloul sepse ai ishte në mesin e një grupi prej pesë burrash që po qëndronin në këmbë, me krahë të ngritur, njëri prej tyre duke valëvitur një flamur të bardhë.

Duke folur në kamera, Abu Sahloul tha se ata po përpiqeshin të arrinin nënën dhe vëllain e tij për t’i shoqëruar ata nga rruga e keqe.

Frymat e tymit dhe zhurma e armëve tregonin se një betejë po zhvillohej aty pranë. Intervista përfundoi, kameramani u largua. Më pas ai u kthye për të marrë një fotografi të fundit të grupit kur papritmas pati një breshëri të fortë dhe të fortë armësh.

Të pestë filluan të vrapojnë, por brenda pak sekondash, zoti Abu Sahloul u rrëzua përtokë. Ai u qëllua në gjoks. Njëri nga burrat vuri një flamur mbi plagët e tij.

Mes tyre e ngritën dhe teksa e mbanin, u pa qartë se flamuri i bardhë po merrte ngjyrë të kuqe. Bashkëshorti dhe babai 51-vjeçar nuk kanë lëvizur dhe vdekja e tij duket se ka qenë thuajse e menjëhershme.

Ndërsa ata u përpoqën ta çonin në një vend të sigurt, u dëgjuan më shumë të shtëna armësh dhe bilbili i një plumbi që kalonte aty pranë sugjeroi se grupi ishte ende në shënjestër.

Në fund, trupi u dërgua në një vend më të sigurt, ku gruaja e tij, e veja e tij, filloi të vajtojë dhe të vajtojë humbjen e saj, shkruan ITV.com.

Z. Ebu Sahlul e fitonte jetesën duke shitur rroba për fëmijë. Në përgjigje të një hetimi nga ITV News, IDF tha se nuk ishte në dijeni të këtij incidenti. I pyetur për një intervistë, IDF tha se “videoja është e inskenuar qartë dhe ne nuk kemi asnjë mënyrë për të komentuar”.

Numri i të vdekurve në Gaza ka tejkaluar 25,000 dhe nuk i duket fundi luftës midis Izraelit dhe Hamasit

Kategoritë
BotaLajme