Veprim rrufe: Houthis jemenas publikuan një video të kapjes së një anijeje mallrash izraelite

Huthët e Jemenit kanë publikuar pamjet e kapjes së një anijeje mallrash të marrë me qira nga Izraeli, e cila kishte 25 anëtarë të ekuipazhit në bord.

Videoja tregon të paktën shtatë burra të armatosur që zbresin nga helikopteri në kuvertën e anijes. Njëri nga hutu bërtet “Të përgjigjem Gazo”. Në fund të aksionit ata ngritën në anije flamurin jemenas dhe palestinez.

Anija, e quajtur Galaxy Leader, po transportonte makina nga Turqia dhe u kap në Detin e Kuq jugor gjatë rrugës për në Indi. Është regjistruar nën flamurin e Bahamas.

IDF e quajti rrëmbimin e anijes së ngarkesave “një incident shumë të rëndë me pasoja globale”. Ushtria shtoi se kishte “civilë të kombësive të ndryshme, pa përfshirë izraelitë. Nuk është një anije izraelite”.
Houthi-t kanë njoftuar më parë synimin e tyre për të shënjestruar të gjitha anijet që mbajnë flamurin izraelit ose që operohen nga kompani izraelite.

Në deklaratën e tyre, ata u bënë thirrje vendeve që të evakuojnë qytetarët e tyre nga anije të tilla dhe i këshilluan që të mos i përdorin ato për të transportuar mallra.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu fajësoi Iranin për kryerjen e këtij aksioni.

Kategoritë
BotaLajme