Ukrainasit përdorën anije kamikaze për të fundosur një anije ushtarake ruse me vlerë 70 milionë dollarë

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës publikoi një video të shkatërrimit të korvetës ruse “Ivanovets”, e cila është pjesë e Flotës së Detit të Zi.

Anija u fundos nga pjesëtarët e njësisë speciale “Grupi 13” të shërbimit ushtarak ukrainas.

Si rezultat i goditjeve të shumta direkte në byk, korveta u dëmtua, u përmbys në skajin e saj dhe u fundos. Vlera e anijes është rreth 60-70 milionë dollarë.

Korveta ruse u godit nga të paktën dy dhe ndoshta tre mjete ajrore pa pilot (UAV) ukrainase. Videoja tregon qartë një vrimë në mes të anijes nga USV-ja e mëparshme kur USV-ja e dytë u përplas në Ivanovets.

Një shpërthim spektakolar në fund shënon fundin e anijes.

Kategoritë
BotaLajme