Ukraina pretendon se sulmi i Sevastopolit goditi komandantët e marinës

Zyrtarë ukrainas thonë se sulmi me raketë i së premtes në selinë e flotës ruse të Detit të Zi në Krime u bë në kohën e takimit të zyrtarëve detarë rusë.

Në një deklaratë të shkurtër, ushtria ukrainase pretendoi se sulmi kishte shkaktuar vdekje dhe lëndime, por nuk dha më shumë detaje, shkruan BBC.

Të premten Moska tha se një ushtarak ishte zhdukur pas sulmit.

Flota, me bazë në qytetin port të Sevastopolit, shihet si më e mira e marinës ruse.

Një burim ushtarak ukrainas i tha BBC-së se sulmi i së premtes u krye duke përdorur raketa Storm Shadow, të cilat furnizohen nga Britania dhe Franca.

Kategoritë
BotaLajme