Turqia tërhoqi ambasadorin e saj nga Tel Avivi për shkak të refuzimit të Izraelit për të vendosur një armëpushim në Gaza

Turqia ka njoftuar se po tërheq ambasadorin e saj në Izrael për konsultime lidhur me refuzimin e Izraelit për të rënë dakord për një armëpushim në Gaza.

Ministria e Jashtme e Turqisë thotë se Sakir Ozkan Torunlar është tërhequr për shkak të tragjedisë humanitare që po shpaloset në Gaza të shkaktuar nga sulmet e vazhdueshme të Izraelit ndaj civilëve dhe refuzimi i Izraelit për të pushuar zjarrin.

Izraeli thotë se synon të vazhdojë luftën derisa të shkatërrojë fuqinë e Hamasit në Gaza. Ai gjithashtu tha se nuk mund të kishte armëpushim që nuk përfshinte kthimin e të gjithë më shumë se 240 pengjeve të mbajtura në Gaza.

Të shtunën, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se Gaza duhet të jetë pjesë e një shteti të pavarur dhe sovran palestinez pas përfundimit të luftës Izrael-Hamas dhe se Ankaraja nuk do të mbështesë asnjë plan për të “fshirë në mënyrë progresive palestinezët” nga historia.

Gjithashtu, Erdogan tha se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është fshirë për Turqinë dhe se ai nuk mund të jetë asnjë bashkëbisedues.

Kategoritë
BotaLajme