Turqia: Gati të marrim 1000 pacientë me kancer nga spitali që u mbyll në Gaza

Turqia ka thënë se është gati të pranojë pacientë me kancer nga spitali turko-palestinez i Gazës, i cili doli nga shërbimi pasi mbaroi karburanti. Zyrtarët shëndetësorë thanë të mërkurën se spitali, i cili ishte i vetmi për trajtimin e kancerit në Rripin e Gazës, duhej të mbyllej në mes të bombardimeve të Izraelit në enklavë.

Në një deklaratë në platformën e mesazheve sociale X, ministri turk i Shëndetësisë Fahrettin Koca tha se nëse do të bëhej koordinimi i nevojshëm, Turqia ishte e gatshme të marrë në Turqi si pacientët me kancer, ashtu edhe të tjerë që kanë nevojë për ndihmë urgjente për të vazhduar trajtimin e tyre.

“Si Turqi… ne jemi të gatshëm të ofrojmë çdo mbështetje në vazhdimin e trajtimit të pacientëve me kancer, të cilët u liruan me forcë nga spitali për shkak të mungesës së burimeve,” tha ai.

Komuniteti ndërkombëtar dhe institucionet përkatëse fatkeqësisht nuk kanë marrë iniciativën e mjaftueshme për të parandaluar sulmet në spital. Shpëtimi i jetëve të pacientëve tani është një detyrë që nuk mund t’i shpëtohet.

Më herët, Emiratet e Bashkuara Arabe thanë se planifikonin të trajtonin 1000 fëmijë palestinezë nga Gaza, pa thënë se si do të largoheshin nga enklava për në shtetin e Gjirit.

Kategoritë
BotaLajme