Turqia është goditur nga më shumë se 450 tërmete që nga dita e djeshme. 31 ishte më i fortë se 5 në shkallën Rihter

Numri i të vdekurve nga dy tërmetet shkatërruese që goditën dje Turqinë jugore dhe Sirinë veriperëndimore është rritur në më shumë se 5000, me dhjetëra mijëra të plagosur. Tërmetet lanë mijëra njerëz të pastrehë, ndërsa blloqe të tëra banesash u rrafshuan me tokë.

Një operacion i madh shpëtimi po vazhdon ende. Moti i ftohtë pengon kërkimin e të mbijetuarve. Gjatë mëngjesit, Turqia u godit nga dy tërmete të reja të forta – i pari ishte 5.6 i shkallës Rihter dhe i dyti, i cili ndodhi rreth orës 8:50, ishte 5.7 i shkallës Rihter.

Tërmeti i parë me magnitudë 7.8 ndodhi gjatë natës në mot të ftohtë në provincën Kahramanmaras në juglindje, rreth 60 kilometra ndërsa korbi fluturonte nga kufiri sirian. Më pas kanë ndodhur dhjetëra tërmete më të dobëta dhe pasdite një tjetër me magnitudë 7.5 ballë ka ndodhur edhe në juglindje të Turqisë.

Sipas të dhënave të EMSC, gjatë ditës së djeshme dhe mëngjesit të sotëm janë regjistruar më shumë se 450 tërmete në territorin e Turqisë dhe Sirisë. 31 ishin me magnitudë më të mëdha se 5 të shkallës Rihter dhe 183 ishin më të forta se 4 të shkallës Rihter. Pesë kishin një magnitudë 6 ose më të lartë në shkallën Rihter.

Kategoritë
BotaLajme