Tre armë që ndryshuan rrjedhën e pushtimit rus të Ukrainës

Kur presidenti rus Vladimir Putin dërgoi forcat e tij në Ukrainë një vit më parë, shumica e vëzhguesve prisnin një fitore të shpejtë ruse. Këto pritje nuk u realizuan.

Si arsye për dështimin e pushtimit rus, ekspertët përmendin disa faktorë, duke përfshirë moralin më të lartë tek ukrainasit, taktikat superiore ushtarake, por gjithashtu theksojnë dërgimin e armëve perëndimore si kyç.

Ndërsa titujt e fundit kanë bërë shumë nga potenciali i tankeve të betejës perëndimore ose sistemeve të mbrojtjes ajrore Patriot për të ndikuar në rezultatin e luftës, këto sisteme ende nuk janë përdorur në luftime në Ukrainë.

Ka armë të tjera që tashmë kanë ndihmuar në ndryshimin e rrjedhës së luftës. Këto janë tre armët kryesore që ndihmuan ukrainasit të mbroheshin kundër sulmit rus.

JAVELİN

Në fillim të luftës, luftëtarët nga të dyja palët prisnin që kolonat e blinduara ruse të fillonin të hynin në kryeqytetin ukrainas të Kievit brenda pak ditësh.

Ukrainasve u duhej diçka që mund ta mposhtte atë sulm, dhe ata e gjetën atë në formën e Javelin, një raketë antitank e drejtuar me shpatulla, e drejtuar nga një person.

Një pjesë e tërheqjes së tij qëndron në lehtësinë e përdorimit, pasi prodhuesi Lockheed Martin, i cili bashkë-zhvilloi armën me Raytheon, shpjegon: “Për të qëlluar, gjuajtësi vendos treguesin mbi objektivin e zgjedhur. Njësia komanduese e lëshimit Javelin më pas i dërgon raketës një sinjal bllokimi përpara nisjes.

Shtiza është një armë zjarri-dhe-harro. Sapo operatori i saj qëllon, ata mund të vrapojnë për t’u mbrojtur ndërsa raketa gjen rrugën drejt objektivit.

Kjo ishte veçanërisht e rëndësishme në ditët e para të luftës, sepse rusët zakonisht qëndronin në kolona kur përpiqeshin të hynin në zonat urbane. Operatori Javelin mund të qëllonte nga një ndërtesë ose pas një peme dhe të zhdukej përpara se rusët të kthenin zjarrin.

Javelin është gjithashtu i mirë në goditjen e pikës së dobët të tankeve ruse, sipërfaqet e tyre horizontale, pasi trajektorja e tij kthen lart pas lëshimit dhe më pas bie mbi objektiv nga lart.

Kjo mund të shihet në fotot e tankeve ruse me frëngji të fryra në fillim të luftës.

Në të vërtetë, ndikimi i Javelin ishte aq i madh sa pas dy muajsh e gjysmë lufte, Presidenti i SHBA Joe Biden vizitoi fabrikën e Alabama-s, ku ata u bënë për të lavdëruar fuqinë punëtore për ndihmën e tyre në mbrojtjen e Ukrainës.

“Ju po bëni një ndryshim të madh për këta bij të gjorë të armëve që janë nën presion dhe fuqi zjarri të tillë të jashtëzakonshëm, të jashtëzakonshëm,” tha Biden në atë kohë.

Kishte një avantazh tjetër të Javelin, veçanërisht i rëndësishëm në fillim të luftës: ata ishin politikisht të pranueshëm.

“Kostoja e tyre e ulët dhe përdorimi i mbrojtjes i bëjnë ato politikisht më të lehta për t’i transportuar nga vendet e tjera,” Michael Armstrong, një profesor i asociuar në Universitetin Brock në Ontario.

Duhet përmendur se një sistem i ngjashëm NLAW i prodhuar nga Suedia dhe Britania e Madhe gjithashtu luajti një rol të madh.

HIMARS

Emri i plotë është M142 High Mobility Artillery Rocket System. Është një sistem armësh me precizion vdekjeprurës dhe i shpejtë, i provuar nga lufta, për të gjitha motet, 24/7, pretendon ushtria amerikane.

E thënë thjesht, HIMARS është një kamion 5 tonësh që mban një kapsulë që mund të lëshojë gjashtë raketa pothuajse njëkohësisht, duke dërguar kokat e tyre shpërthyese shumë prapa vijës së frontit dhe më pas mund të ndryshojë shpejt pozicionin për të shmangur një kundërsulm.

“Nëse Javelin ishte arma ikonike e fazave të hershme të luftës, HIMARS është arma ikonike e fazave të mëvonshme,” shkroi në janar Mark Cancian, këshilltar i lartë për Programin e Sigurisë Ndërkombëtare në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare. .

HIMARS gjuan një municion të quajtur një sistem raketash me shumë fuçi të drejtuar (GMLRS) që ka një rreze prej 70 deri në 80 kilometra, sistemet e tyre të drejtimit GPS i bëjnë ato jashtëzakonisht të sakta, brenda rreth 10 metrash nga objektivi i synuar.

Korrikun e kaluar, reporteri rus Roman Sapenkov tha se ai ishte dëshmitar i një sulmi HIMARS në një bazë ruse në aeroportin Kherson në territorin e pushtuar nga forcat e Moskës në atë kohë.

“Më befasoi fakti që e gjithë pakoja, pesë apo gjashtë raketa, ra praktikisht për një monedhë”, ka shkruar ai.

HIMARS kishte dy efekte kryesore, shkroi Yagil Henkin, një profesor në Kolegjin e Komandës dhe Stafit të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, për Shtypin e Universitetit të Korpusit Detar të SHBA.

Sulmet i detyruan “rusët të zhvendosin depot e tyre të municioneve më tej në pjesën e pasme, duke zvogëluar fuqinë e zjarrit të disponueshëm të artilerisë ruse pranë vijave të frontit dhe duke e bërë më të vështirë mbështetjen logjistike”, shkroi Henkin.

Përdorimi i raketave me rreze të gjatë për të goditur objektiva të tilla si urat ndërpreu përpjekjet ruse për furnizim, tha ai.

Përveç SHBA, versionet evropiane të HIMARS u dërguan edhe në Ukrainë, sistemi gjerman MARS 2-

TB2 Bayraktar

Droni i projektuar nga Turqia është bërë një nga mjetet ajrore pa pilot (UAV) më të famshme në botë falë përdorimit të tij në luftën në Ukrainë.

Është relativisht i lirë, i bërë nga pjesë të zakonshme, ka një goditje vdekjeprurëse dhe regjistron sulmet e tij në video.

Këto video tregojnë se ajo shkatërron armaturën ruse, artilerinë dhe linjat e furnizimit me raketat, raketat e drejtuara me lazer dhe bombat inteligjente që ajo mban.

“Videot virale të TB2 janë një shembull i përsosur i luftës moderne në epokën TikTok,” shkroi Aaron Stein, një bashkëpunëtor i lartë në Institutin për Kërkimin e Politikës së Jashtme, në faqen e internetit të Këshillit Atlantik.

Bayraktar TB2 nuk ishte një “armë magjike”, por ishte “mjaft e mirë”, shkroi ai.

Ai përmendi mungesën e shpejtësisë dhe cenueshmërinë ndaj mbrojtjes ajrore si dobësitë e saj. Statistikat e fushëbetejës duket se e vërtetojnë këtë. Shtatëmbëdhjetë nga 40 deri në 50 TB2 të marra nga Ukraina u shkatërruan në luftime, sipas Oryx.

Kategoritë
BotaLajme