Tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.2 ballë trondit Turqinë, banorët e tmerruar dalin në rrugë (VIDEO)

Një tërmet i fortë me magnitudë 5.2 ështëregjistruar pasditen e sotme rreth orës 16:04 -ora lokale- në provincën Malatya në Turqinë lindore.

Lajmin e ka konfirmuar Agjencia për Fatkeqësitë Natyrore dhe Emergjencat (AFAD). Tërmeti ka ndodhur në thellësinë fokale 13.93 km, si pasojë e të cilit është ndjerë edhe në prefekturat fqinje.

Shqetësimi i banorëve që dolën në rrugë ka qenë i fortë. Malatya u prek rëndë dhe pësoi dëme serioze nga dy tërmetet e forta të 6 shkurtit 2023, me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë, me qendër në provincën fqinje të Kahramanmaras

Kategoritë
BotaLajme