Të paktën 33 gazetarë të vrarë në konfliktin Izrael-Hamas që nga fillimi i luftës

Të paktën 33 gazetarë janë vrarë që nga fillimi i konfliktit të fundit Izrael-Hamas më 7 tetor, sipas një deklarate të Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ) të lëshuar të enjten.

Numri i të vdekurve mes gazetarëve përfshin 28 palestinezë, katër izraelitë dhe një libanez, tha CPJ, shkruan CNN.

Tetë gazetarë janë raportuar të plagosur dhe nëntë të tjerë janë raportuar të zhdukur ose të ndaluar, tha CPJ./abcnews.al

Kategoritë
BotaLajme