Tanket izraelite goditën ndërtesën e OKB-së në Gaza, duke vrarë nëntë persona

Agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë thotë se nëntë persona janë vrarë dhe 75 janë plagosur në një sulm në një ndërtesë të OKB-së që strehon 800 njerëz në Gaza.,

Drejtori i operacioneve të UNRWA, Thomas White, tha se dy tanke goditën qendrën e trajnimit të agjencisë në Khan Younis këtë pasdite.

Në një postim në X, ai shtoi se ekipe nga UNRWA dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë po përpiqen të arrijnë në qendër.”Një rrugë e rënë dakord me ushtrinë izraelite e bllokuar nga një argjinaturë prej dheu,” shtoi White.

Ai më parë raportoi për “djegia të ndërtesave dhe viktima masive” pasi qendra e trajnimit u sulmua.

Kategoritë
BotaLajme