Stuhi dimërore në SHBA: Temperatura deri në -45 gradë, 12 persona kanë vdekur gjatë stuhisë së akullit (Video)

Rreth 200 milionë amerikanë po përballen me ndikimin e akullt të një stuhie masive dimërore që ka shkaktuar të paktën 12 vdekje përpara fundjavës së festave.

Stuhia masive shtrihet më shumë se 3200 kilometra nga Teksasi në Quebec. “Cikloni i bombës”, siç u quajt kjo stuhi dimërore, la pa energji elektrike më shumë se një milion e gjysmë banorë dhe mijëra fluturime u anuluan.
Kanadaja, Ontario dhe Quebec mbajnë peshën kryesore të këtij shpërthimi arktik.

Temperaturat në Elk Park, Montana ranë në -45 gradë Celsius, ndërsa qyteti i Hell, Michigan “ngriu”.
Në Dakotën e Jugut, amerikanët vendas të rrethuar nga bora dogjën veshje për t’u ngrohur pasi mbaruan gazi, thanë zyrtarët e fiseve.

Pjesa më e madhe e vendit, nga Kolumbia Britanike në Newfoundland, ishte nën paralajmërimet për të ftohtin ekstrem dhe stuhi dimërore.

Shërbimi Kombëtar i Motit i SHBA (NWS) tha se harta e tij e së premtes “përshkruan një nga diapazoni më të madh të paralajmërimeve të motit dimëror të regjistruar”.

Reshje të dendura bore parashikohen në zonat e Pensilvanisë dhe Miçiganit. Buffalo dhe New York presin formimin e një mbulesë dëbore deri në 89 centimetra. Më shumë se tetë milionë njerëz janë ende nën një paralajmërim stuhie, sipas BBC.

Videot në rrjetet sociale dëshmojnë për një stuhi vërtet të madhe dhe në njërën shpjegohet në mënyrë interesante se në Seattle e vetmja formë e lëvizjes është e mundur me ndihmën e skive.

Një numër i vdekjeve të lidhura me stuhinë u shkaktuan kryesisht nga aksidente trafiku, duke përfshirë një grumbullim 50 makinash në Ohio që vrau dy shoferë.

Kategoritë
BotaLajme