Sondazhi: Biden kryeson ndaj Trump me 6%

Hendeku Biden-Trump po rritet përpara zgjedhjeve të nëntorit me sondazhin e fundit që tregon se presidenti demokrat i SHBA është në avantazh. Sondazhi, i kryer nga Universiteti Quinnipiac, tregon se, në zgjedhjet e ardhshme do të përsëritet i njëjti model si në vitin 2020: Biden fiton 50 % të votave ndërsa Trump 44% .

Më 20 dhjetor 2023, një sondazh nga i njëjti universitet tregoi se Biden dhe Trump po luftonin kokë më kokë për presidencën amerikane. Në atë kohë, Biden fitoi 47% me ish-presidentin e SHBA-së që fitoi (46%).

Fakti që Biden po ngre “kokën” është kryesisht për shkak të grave. Dhjetorin e kaluar, 53% e grave mbështetën presidentin demokrat, ndërsa 41% mbështetën Trump.

Sidoqoftë, në sondazhin e fundit, 58% gra votuan për presidentin demokrat krahasuar me vetëm 36% për Trump. Në dhjetor, 51% e meshkujve  mbështetën Biden dhe 41% Trump.

Në sondazhin e Universitetit Quinnipiac të kryer në janar, përqindjet ishin pothuajse të njëjta (53% votuan për Biden dhe 42% për Trump).

/abcnews.al

Kategoritë
BotaLajme