Situatë e komplikuar në kufi: Shoferët polakë akuzojnë se transporti ukrainas po pengon tregun e tyre

Më shumë se 20,000 kamionë nga Polonia dhe Ukraina u bllokuan në tre pika kryesore kufitare për shkak të protestave të shoferëve polakë. Ata po protestojnë kundër marrëveshjes që u dha kamionëve ukrainas akses të pakufizuar në Bashkimin Evropian.

Më 22 janar, shoferët polakë filluan protestat në tre pika kufitare midis Polonisë dhe Ukrainës, përkatësisht në vendkalimet Korczowa-Krakowiec, Hrebenne-Rava-Ruska dhe Dorohusk-Yahodyn.

“Më shumë se 20,000 automjete janë të bllokuara në të dy anët e kufirit. Jo vetëm ekonomia e Ukrainës apo Polonisë po vuan, por edhe e vendeve të tjera që nuk mund të transportojnë mallra”, thanë autoritetet ukrainase.

Drejtuesit e kamionëve nga Ukraina nuk duhet të kenë leje kur kalojnë kufirin polak, gjë që ka ndodhur që nga fillimi i agresionit të Rusisë kundër Ukrainës. Megjithatë, shoferët nga Polonia pretendojnë se rusët dhe bjellorusët po e shpërdorojnë këtë mundësi, duke u paraqitur si ukrainas.

Protestat e shoferëve polakë pasuan një konflikt midis Polonisë dhe Ukrainës për drithërat e lirë ukrainas që normalisht do të ishin dërguar nga portet e Detit të Zi në Evropë, por në vend të kësaj u dërguan përmes Polonisë në pjesën tjetër të Evropës.

Importet e grurit nga Ukraina dëmtojnë fermerët polakë, duke rezultuar në një ndalim të përkohshëm të BE-së. Polonia nuk lejon shitjen e grurit ukrainas në tregun e saj.

Polonia ka qenë vendimtare për Ukrainën që nga fillimi i agresionit rus. Disa milionë refugjatë kanë hyrë në këtë shtet anëtar të BE-së, përmes të cilit pajisje ushtarake dhe armë me vlerë miliarda dollarë dërgohen në Ukrainë. Megjithatë, siç raportoi CNN, simpatia për ukrainasit po pakësohet në mesin e polakëve, gjë që ishte e dukshme gjatë fushatës së fundit zgjedhore në Poloni. Partitë e krahut të djathtë u përpoqën të shfrytëzonin ndjenjat anti-ukrainase.

Shoqata Ndërkombëtare e Transportit të Ukrainës njoftoi se polakët nuk janë të kënaqur me nivelin e lartë të konkurrencës që është zhvilluar pas liberalizimit të transportit ndërkombëtar midis Ukrainës dhe BE-së. Ata besojnë se kjo është arsyeja pse polakët këmbëngulin për heqjen e transportit pa viza. Zëvendësministri ukrainas i Infrastrukturës Serhii Derkach deklaroi se është e pamundur të përmbushet ky kusht. Ambasadori i Ukrainës në Poloni, Vasyl Zvarych, i karakterizoi protestat si një “thikë pas shpine” për Ukrainën.

Organizatorët e protestës synojnë të lënë një kamion të kalojë kufirin çdo orë. Është bërë i mundur kalimi i papenguar i kamionëve që transportojnë ndihma humanitare, raporton CNN.

Kategoritë
BotaLajme