Siri, sulm me raketa në bazën amerikane

Grupet e mbështetura nga Irani sulmojnë herë pas here bazat amerikane në bregun lindor të lumit Eufrat me raketa dhe dronë

Një sulm me raketa është kryer rreth bazës Shaddadi, ku janë vendosur forcat amerikane, në provincën Hasakah të Sirisë, raporton Anadolu.

Sipas informacionit të marrë nga burime lokale, një sulm me raketa është kryer pranë bazës Shaddadi, ku forcat amerikane janë dislokuar në jug të Hasakah.

Nuk dihet ende nëse ka patur humbje jetësh nga sulmi. SHBA-ja nuk ka dhënë ende deklaratë lidhur me sulmin.

Kohët e fundit, në Siri, janë kryer sulme në bazat ku ushtria amerikane është dislokuar në rajonin Tenef, rrethin Malikiyye afër kufirit me Irakun, rrethin Shaddadi të provincës Hasakah dhe provincën Deir ez-Zor, me mjete ajrore të armatosura pa pilot (UAV) me origjinë të panjohur dhe armë tokë-tokë.

Grupet e mbështetura nga Irani sulmojnë herë pas here bazat amerikane në bregun lindor të lumit Eufrat me raketa dhe dronë.

– Mesazhet e Iranit

Në një fjalim më 17 tetor 2023, udhëheqësi iranian, Ayatollah Ali Khamenei tha se nëse sulmet e Izraelit vazhdojnë, “forcat e rezistencës” në rajon do të ndërmarrin veprime.

Pas kësaj, sulmet me dronë kamikazë dhe raketa filluan të kryheshin në bazat ku ishte vendosur ushtria amerikane në Siri dhe Irak. Grupet e mbështetura nga Irani në Siri dhe Irak marrin përgjegjësinë për sulmet.

Duke fajësuar Iranin për sulmet, administrata amerikane njoftoi se ka kryer disa herë sulme ajrore në objektet e përdorura nga Ushtria e Gardës Revolucionare të Iranit dhe grupet e saj të lidhura në Sirinë lindore, e para prej të cilave ishte më 27 tetor 2023.

Kategoritë
BotaLajme