Si “humbën” amerikanët një bombë bërthamore 65 vite më parë, e cila nuk është gjetur deri më sot

Në këtë ditë, 5 shkurt 1958, Forcat Ajrore të SHBA-së humbën një bombë bërthamore në ujërat në brigjet e Gjeorgjisë. Incidenti ndodhi kur një bombardues B-47, i cili udhëtonte nga Baza e Forcave Ajrore Homestead në Florida për në një bazë jashtë shtetit, u përplas me një avion luftarak F-86.

Incidenti ndodhi mbi qytetin e Savannah dhe bombarduesi B-47 u dëmtua rëndë dhe ekuipazhi kërkoi leje për të hedhur bombën në mënyrë që ajo të mos aktivizohej gjatë një ulje të detyruar. Bomba u hodh në det, por ekuipazhi nuk mundi të përcaktonte vendndodhjen e saktë më vonë.

Bëhej fjalë për bombën me hidrogjen Mark 15, e cila ishte një nga llojet e para të armëve bërthamore të zhvilluara nga SHBA. Bomba ishte projektuar që të kishte një rendiment prej 1.7 megatonësh, ose ekuivalenti i 1.7 milion ton TNT, duke e bërë atë armën më të fuqishme të kohës së saj.

Humbja e bombës shkaktoi shqetësim të madh dhe nisi një operacion kërkimi për gjetjen e saj. Ushtria amerikane dhe disa agjenci civile, duke përfshirë Komisionin e Energjisë Atomike, bashkuan forcat për të gjetur bombën dhe për të parandaluar një fatkeqësi të mundshme. Kërkimi zgjati disa muaj dhe në të morën pjesë më shumë se 4000 njerëz dhe disa anije, avionë dhe nëndetëse.

Pavarësisht përpjekjeve të shumta, bomba nuk u gjet kurrë dhe vendndodhja e saj nuk dihet deri më sot. Incidenti më vonë u klasifikua zyrtarisht si “Shigjeta të thyera”, një term i përdorur për të përshkruar një aksident me armë bërthamore që nuk rezultoi në lëshimin e materialit radioaktiv.

Humbja e bombës bërthamore në vitin 1958 theksoi më tej rreziqet që vijnë nga armët bërthamore dhe nevojën për vigjilencë të vazhdueshme në mbrojtjen e pajisjeve të tilla. Incidenti shërbeu gjithashtu si një thirrje zgjimi për ushtrinë amerikane dhe çoi në zhvillimin e protokolleve dhe procedurave më të rrepta të sigurisë për të siguruar që një incident i ngjashëm të mos ndodhë më kurrë.

Kategoritë
BotaLajme