Shtypi botëror: Erdogani nënvlerësoi SHBA-në

Gjatë vizitës së Sekretarit Amerikan të Shtetit Antony Blinken në Turqi, pjesëmarrja e Presidentit Erdogan në ceremoninë e hapjes në Rize u cilësua si “një mesazh i qartë për SHBA-në” në shtypin botëror.

Duke përdorur si justifikim sulmin e Hamasit më 7 tetor, Izraeli vrau më shumë se 10 mijë civilë dhe plagosi dhjetëra mijëra të tjerë brenda një muaji.

Sulmet, të cilat detyruan afro 2 milionë palestinezë të largohen sërish nga shtëpitë e tyre, injorohen apo edhe mbrohen nga politikat hipokrite të botës perëndimore të udhëhequr nga SHBA.

Turqia bëri çmos për të parandaluar përshkallëzimin e konfliktit

Që nga momenti kur filluan sulmet e Hamasit, Turqia u bëri thirrje të dyja palëve për moderim dhe aktivizoi të gjitha kanalet për të parandaluar përshkallëzimin e konfliktit. Ndërsa trafiku intensiv i diplomacisë ndërkombëtare i Presidentit Recep Tayyip Erdoğan dhe ministrave përkatës mobilizoi botën myslimane, ai u injorua në vendet perëndimore.

Amerikanët që nxituan në Izrael injoruan paralajmërimet e Turqisë

Pas vizitës së Sekretarit Amerikan të Shtetit Antony Blinken në Lindjen e Mesme (ai shkoi në Izrael 3 herë), qëndrimi i vendosur i Presidentit Erdogan e detyroi Blinken të ndryshojë sërish rrugën e tij për në Turqi.

Blinken u mirëprit nga zëvendësguvernatori

Megjithatë, presidenti Erdogan kujtoi edhe një herë se Turqia është një vend që nuk mund të injorohet.

Erdogan e udhëzoi Blinken që të mirëpritet nga zëvendësguvernatori në Ankara dhe mori pjesë edhe në ceremoninë e hapjes masive në qytetin e tij, Rize.

AFP: Blinken u përpoq të qetësonte zemërimin e Turqisë

Qëndrimi i Erdoganit pati jehonë të gjerë në shtypin botëror.

Në lajmin e publikuar për vizitën e Blinken në Turqi, agjencia franceze e lajmeve AFP theksoi se presidenti Erdogan nuk e ka përfshirë Blinken në programin e tij dhe ka vizituar Rizën. U komentua se presidenti Erdogan nuk i interesonte diplomati amerikan.

Titulli i lajmit thoshte: “Blinken po përpiqet të qetësojë zemërimin e Turqisë në Ankara”.

Lajmi komentoi se vizita e Blinken në Ankara “do të jetë e vështirë” dhe theksoi se të dy vendet janë aleatë.

Ai shkroi se Blinken synonte të qetësonte zemërimin e Turqisë për masakrën në Gaza.

U komentua se zemërimi kundër Izraelit dhe Perëndimit në Turqi u derdh në rrugë.

Në lajmet e saj, AFP kujtoi gjithashtu protestën e mbajtur gjatë fundjavës përpara bazës së Incirlik në Adana.

“Erdogan nuk u interesua për Blinken”

Ai iu referua programit Rize të Presidentit Recep Tayyip Erdoğan.

Lajmi thoshte, “Erdogan, i cili nuk pati një takim me Blinken, udhëtoi në Turqinë verilindore, duke nënçmuar diplomatin numër një të Shteteve të Bashkuara”. u tha.

Kategoritë
BotaLajme