Pushtimi i makinave të lira në Evropë. BE kërcënon Kinën me “vendime të vështira”

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen i kanë kërkuar Kinës të sigurojë tregti më të ekuilibruar, në fillim të vizitës së presidentit kinez në Paris, nga e cila Macron ka gjasa të kërkojë të ushtrojë presion ndaj Rusisë në lidhje me Ukrainën.

Xi Jinping po viziton Evropën për herë të parë në pesë vjet, mes tensioneve në rritje të biznesit që përfshijnë një hetim të BE-së në industrinë kineze, duke përfshirë subvencionet për eksportet e makinave elektrike, ndërsa Pekini po rishikon importet e konjakut francez.

Macron tha se Evropa dhe Kina duhet të zgjidhin vështirësitë strukturore, veçanërisht kur bëhet fjalë për tregtinë. “E ardhmja e kontinentit tonë do të varet gjithashtu shumë qartë nga kapaciteti ynë për të zhvilluar më tej marrëdhëniet tona me Kinën në një mënyrë të ekuilibruar”, tha ai në shoqërinë e Xi dhe von der Leyen në një tryezë të rrumbullakët në sallën e Pallatit Elysée.

Von der Leyen ishte më i hapur, duke thënë se marrëdhënia ishte dëmtuar nga aksesi i pabarabartë në treg dhe subvencionet shtetërore kineze. Pas takimit, ajo u tha gazetarëve se BE “nuk mund të thithë mbiprodhimin e madh të produkteve industriale kineze që vërshojnë tregun e saj”.

“Evropa nuk do të tërhiqet nga marrja e vendimeve të vështira të nevojshme për të mbrojtur tregun e saj,” tha ajo.

Në një deklaratë të shkurtër përpara bisedimeve, Xi tha se i sheh marrëdhëniet me Evropën si një prioritet të politikës së jashtme të Kinës dhe se të dyja palët duhet të mbeten të përkushtuara ndaj partneritetit. “Ndërsa bota hyn në një periudhë të re turbulence dhe ndryshimi, si dy fuqi të rëndësishme në këtë botë, Kina dhe Evropa duhet t’i përmbahen pozicionimit të partnerëve, t’i përmbahen dialogut dhe bashkëpunimit…”, tha Xi.

Pa një front të bashkuar

Njëzet e shtatë anëtarë të BE-së – veçanërisht Franca dhe Gjermania – nuk janë të bashkuar në qëndrimin e tyre ndaj Kinës, gjë që nuk ndihmon për të arritur ndryshimin. Ndërsa Parisi po mbron një qëndrim më të ashpër për hetimin e automjeteve elektrike, Berlini dëshiron të vazhdojë me më shumë kujdes, thanë burimet.

Kancelari gjerman Olaf Scholz nuk do t’i bashkohet Macron dhe Xi në Paris për shkak të angazhimeve të mëparshme, thanë burimet më herët.

Disa zyrtarë të qeverisë franceze thonë privatisht se janë të shqetësuar se Berlini do të përpiqet të minojë hetimin e automjeteve elektrike, që synon prodhuesit kinezë të makinave BYD, Geely dhe SAIC.

Kina është një treg kyç për ekonominë gjermane të orientuar nga eksporti dhe prodhuesit e saj të makinave si BMW dhe Mercedez-Benz. Prodhuesit francezë të konjakut të shënjestruar nga hetimi anti-dumping i Kinës përfshijnë Remy Cointreau, Pernod Ricard dhe Hennessey në pronësi të LVMH.

Franca dhe Kina mund të mbështesin në mënyrë legjitime industritë e tyre vendase, por çdo politikë e tillë duhet të jetë e drejtë dhe reciproke, tha ministri francez i financave Bruno Le Maire në një forum biznesi franko-kinez.

“Ne jemi larg të balancuarit për momentin”, shtoi ai.

Franca gjithashtu shpreson të inkurajojë hapjen e tregut kinez për eksportet e saj bujqësore. Gjatë vizitës së Xi, Kina mund të shpallë një porosi për rreth 50 avionë Airbus.

Franca gjithashtu duhet të përpiqet të shtyjë Kinën që të bëjë presion ndaj Moskës për t’i dhënë fund operacioneve në Ukrainë, por me pak gjasa përparimi. Pasi Macron vizitoi Pekinin vitin e kaluar, Xi telefonoi për herë të parë presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Kategoritë
BotaLajme