Propaganda islamofobike: Filmi i Bollywood-it me buxhet të ulët shkakton valë dhune në Indi

Një grindje në Indi për një film të Bollywood-it që ndau vendin përgjatë kufijve kombëtarë tani është bërë vdekjeprurëse, me të paktën një person të vrarë dhe nëntë të plagosur.

“Kerala Story” është një dramë imagjinare për gratë hindu dhe të krishtera në një shtet jugor të Indisë, të cilat joshen për t’u bashkuar me të ashtuquajturat Shteti Islamik. Fillimisht e reklamuar si e bazuar në historitë e vërteta të më shumë se 30,000 grave të tilla, regjisorët u urdhëruan të heqin dorë nga pretendimet pasi një gjykatë tha se nuk kishin bazë në fakt.

Kritikët nga partitë opozitare në të gjithë Indinë e përshkruan filmin si “propagandë” nacionaliste hindu dhe e akuzuan atë për përhapjen e islamofobisë, ndërsa u promovua shumë nga Partia Bharatiya Janata (BJP) në pushtet, duke përfshirë kryeministrin Narendra Modi.

Vdekja e parë e raportuar në serial ndodhi në qytetin Maharashtra të Akola, pasi shpërthyen përleshjet midis dy grupeve me pikëpamje të ndryshme për filmin. Qeveria e shtetit rriti prezencën e policisë në qytet dhe ndërpreu aksesin në internet në disa zona, në përpjekje për të parandaluar grumbullimin e protestuesve dhe grupeve rivale.

Përleshjet thuhet se nisën me një postim në Instagram të shtunën në lidhje me “Kerala Story” dhe përfunduan me vdekjen e elektricistit 40-vjeçar Vilas Gaikwad, me dy grupe rivale që gjuanin njëri-tjetrin me gurë.

Kryeministri Narendra Modi vlerësoi filmin dhe tha se ai përpiqet të ekspozojë pasojat e terrorizmit në shoqëri.

Përmbledhja e komplotit të IMDB-së për filmin thotë se bëhet fjalë për “një konvertim mysliman të quajtur Fatima Ba”, e cila rrëfen kalvarin e saj se si dikur donte të bëhej infermiere, por u rrëmbye nga shtëpia e saj dhe u shndërrua në një terroriste të ISIS dhe përfundoi në burgun e Afganistanit.

Kategoritë
BotaLajme