Presidenti kinez pritet të vizitojë Putinin në muajt e ardhshëm

Presidenti kinez Xi Jinping po planifikon të vizitojë presidentin rus Vladimir Putin për një samit në muajt e ardhshëm, sipas një raporti nga Wall Street Journal.

Duke cituar burime që janë në njohuri me planet e Xi, gazeta thotë se kryeministri kinez do t’i kërkojë homologut të tij të rinovojë përpjekjet e tij për të arritur paqen në Ukrainë, transmeton Gazeta Express.

Datat e samitit ende nuk janë finalizuar dhe nuk ka pasur asnjë konfirmim. Asnjëra palë nuk ka komentuar. Kina është përpjekur të ecë në një litar diplomatik mbi konfliktin në Ukrainë, duke mos e thirrur në mënyrë eksplicite Rusinë, e cila është një partnere e rëndësishme tregtare. Megjithatë, është mohuar se planifikon të furnizojë aleatin e saj me armë.

Të shtunën, kryediplomati i Pekinit tha se vendi i tij “as nuk kishte qëndruar duarkryq dhe as nuk kishte hedhur benzinë në zjarr” në luftë – dhe në vend të kësaj kishte vazhduar të bënte thirrje për zgjidhje paqësore.

Kategoritë
BotaLajme