Politikanja suedeze iu bashkua ushtrisë ukrainase

Ish-deputetja e parlamentit suedez, Caroline Nordengrip, nënshkroi një kontratë me Forcat e Armatosura të Ukrainës. Vendimin e ka bërë të ditur në llogarinë e saj në Instagram, transmeton Ukrinform.

“Informacioni për hyrjen time në ushtrinë ukrainase u përhap shumë shpejt. Unë jam shumë mirënjohës për të gjitha mesazhet dhe mbështetjen që marr nga njerëzit në mbarë botën. Jam i përulur dhe nuk di çfarë të them. Faleminderit. Ju lutem konsideroni nëse ka edhe një gjë të vogël që mund të bësh për Ukrainën dhe t’i ndihmosh. Lavdi Ukrainës”, ka shkruar Nordengrip.

Ajo shtoi se disa media raportuan se ajo ishte bashkuar me Legjionin Ndërkombëtar të Ukrainës. Mirëpo, sipas saj, kjo nuk është e vërtetë sepse ajo është bërë pjesë e ushtrisë së rregullt.

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ish-deputetja tha se do të shërbejë në brigadën e 47-të të mekanizuar dhe se tashmë po përgatitet të shkojë në front, ndonëse në 15 vitet e fundit jetën e saj e ka lidhur ekskluzivisht me politikën në vendlindje. .

Nga viti 2018 deri në vitin 2022, Nordengrip ishte anëtar i Partisë Demokratike Suedeze në Riksdag. Megjithatë, ajo vendosi të ndryshojë jetën e saj vitin e kaluar kur pa dhe dëgjoi lajmet për masakrat në Irpin dhe Buça.

Nga viti 2018 deri në vitin 2022, Nordengrip ishte anëtar i Partisë Demokratike Suedeze në Riksdag. Megjithatë, ajo vendosi të ndryshojë jetën e saj vitin e kaluar kur mori vesh lajmet për masakrat në Irpin dhe Buça

Kategoritë
BotaLajme