Pavarësisht rezistencës në rritje, AfD e krahut të djathtë është ende partia e dytë më e fuqishme në Gjermani

Alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë (AfD) ka ende mbështetjen e dytë më të lartë pas CDU/CSU, megjithëse ra pak në krahasim me javën e kaluar, tregoi një sondazh i votuesve gjermanë.

Sondazhi javor është kryer nga INSA dhe është publikuar nga tabloidi Bild të martën. Mbështetja për AfD-në ka rënë nga kulmi i javës së kaluar prej 23 përqind në 21.5 përqind, por ka parë një tendencë të qartë rritëse në sondazhe që nga mesi i vitit 2022.

Pothuajse një milion demonstrues në të gjithë Gjermaninë protestuan fundjavën e kaluar kundër forcimit të së djathtës ekstreme. Protestat u nxitën nga zbulimet se disa politikanë të AfD-së në Potsdam nëntorin e kaluar u takuan fshehurazi me ekstremistët e krahut të djathtë dhe diskutuan planet për dëbimin e emigrantëve nga vendi, përfshirë ata me nënshtetësi gjermane.

Blloku konservator i opozitës CDU/CSU mbeti më i fuqishmi në sondazhin e fundit me 30.5 përqind (gjysmë pikë përqindje më poshtë se javën e kaluar).

Social Demokratët (SPD) të kancelarit Olaf Scholz gjithashtu humbën gjysmë pikë përqindje në 13.5 për qind, ndërsa të Gjelbrit u rritën pak në 12.5 për qind. Demokratët e Lirë Liberalë (FDP) mbeten në pesë për qind, pragu i kërkuar për të hyrë në parlamentin gjerman. E majta ekstreme Die Linke ra në tre përqind.

Numri i votuesve të partive të ndryshme të vogla u rrit ndjeshëm (nga tetë në 11.5 përqind), gjë që mund t’i atribuohet mbështetjes për Aleancën e sapoformuar të majtë-populiste të Sahra Wagenknecht (BSW). Ende nuk është renditur veçmas në rezultatet e sondazhit të fundit.

Anketa u krye nga e premtja në të hënë në një kampion prej 2000 të anketuarish me një gabim statistikor prej 2.5 pikë përqindjeje.

Kategoritë
BotaLajme