OKB nis apelin prej 1.2 miliardë dollarësh, Guterres dënon “shkeljet e qarta” të ligjit ndërkombëtar në Gaza

“Jam thellësisht i shqetësuar për shkeljet e qarta të së drejtës ndërkombëtare humanitare që po dëshmojmë. Më lejoni të jem i qartë, asnjë palë në konflikt të armatosur nuk është mbi të drejtën ndërkombëtare humanitare”, tha Guterres

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, ka shprehur shqetësim të thellë për “shkeljet e qarta” të ligjit ndërkombëtar në Gaza, duke theksuar se “asnjë palë në një konflikt të armatosur nuk është mbi të drejtën ndërkombëtare humanitare”, raporton Anadolu.

Gjatë një konference për media në selinë e OKB-së në New York, Guterres tha se OKB-ja dhe partnerët e saj po nisin një apel humanitar prej 1.2 miliardë dollarësh për të ndihmuar 2.7 milionë palestinezë.

“Jam thellësisht i shqetësuar për shkeljet e qarta të së drejtës ndërkombëtare humanitare që po dëshmojmë. Më lejoni të jem i qartë, asnjë palë në konflikt të armatosur nuk është mbi të drejtën ndërkombëtare humanitare”, tha Guterres.

Duke e përshkruar situatën në enklavën palestineze të rrethuar dhe të bombarduar si “më shumë se një krizë humanitare”, Guterres theksoi se ajo po përballet me një krizë të njerëzimit, duke tronditur botën dhe rajonin.

Ai theksoi se mbrojtja e civilëve duhet të jetë parësore dhe theksoi se Gaza po bëhet një varrezë për fëmijët, ku qindra vajza dhe djem thuhet se vriten ose lëndohen çdo ditë.

“Katastrofa e shpalosur e bën nevojën për një armëpushim humanitar më urgjente çdo orë që kalon. Palët në konflikt dhe në të vërtetë, komuniteti ndërkombëtar, përballen me një përgjegjësi të menjëhershme dhe themelore… të ndalojnë vuajtjet kolektive çnjerëzore dhe të zgjerojnë në mënyrë dramatike ndihmën humanitare për Gazën”, tha shefi i OKB-së.

Ushtria izraelite ka nisur sulme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor.

Të paktën 10.022 palestinezë, përfshirë 4.104 fëmijë dhe 2.641 gra, janë vrarë në bombardimet izraelite në Rripin e Gazës. Sipas shifrave zyrtare, numri i të vdekurve izraelitë është pothuajse 1.600.

Përveç numrit të madh të viktimave dhe zhvendosjeve masive, furnizimet bazë po mbarojnë për 2.3 milionë banorët e Gazës për shkak të rrethimit izraelit.

Kategoritë
BotaLajme