OBSH: Disa mjekë kryejnë operacione pa anestezi, asgjë nuk e justifikon tmerrin në Gaza

Disa mjekë në Gaza po kryejnë operacione, përfshirë amputime, pa anestezi, tha të martën një zëdhënës i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

“Asgjë më pak se tmerret që po kalojnë civilët në Gaza,” tha zëdhënësi i OBSH-së, Christian Lindmeier të martën gjatë një konference shtypi në Gjenevë, duke theksuar “nevoja e tyre e dëshpëruar për ujë, karburant, ushqim dhe akses të sigurt në kujdesin shëndetësor për të mbijetuar”.

Lindmeier përsëriti thirrjet nga Kombet e Bashkuara për “qasje të papenguar, të sigurt dhe të sigurt” për rreth 500 kamionë ndihma në ditë – jo vetëm përtej kufirit, por edhe “deri në spitale deri tek pacientët”, ku operacionet duke përfshirë amputimet kryhen pa anestezi. .

“Niveli i vdekjes dhe vuajtjes është “i vështirë për t’u kuptuar”, shtoi Lindmeier.

Ai tha gjithashtu se të paktën 16 punonjës shëndetësorë janë vrarë gjatë kryerjes së detyrës, duke vënë në dukje se çdo sulm ndaj shëndetit është i ndaluar me ligjin ndërkombëtar humanitar.

Mjekët pa Kufij, thanë të martën se një koleg dhe disa anëtarë të familjes së tij u vranë në një shpërthim në kampin e refugjatëve Al Shati.

Mohammed Al Ahel, një teknik laboratori i MSF, dhe disa anëtarë të familjes së tij u vranë në shpërthimin të hënën, tha organizata.

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (KNKK) tha gjithashtu të martën se karvani i tij humanitar ishte vënë nën zjarr teksa po dërgonte furnizime bazë mjekësore në objektet shëndetësore në qytetin e Gazës.

Sipas KNKK-së, dy kamionë u dëmtuan në sulm dhe shoferi pësoi lëndime të lehta.

“Këto nuk janë kushte në të cilat personeli humanitar mund të punojë. Ne jemi këtu për të sjellë ndihma urgjente për civilët në nevojë. Sigurimi që ndihma jetike mund të arrijë në objektet mjekësore është një detyrim ligjor sipas ligjit ndërkombëtar humanitar,” William Schomburg, kreu i delegacionit të KNKK-së. , thuhet në një deklaratë në Gaza.

Kategoritë
BotaLajme