Ngrohja Ekstreme Në Australi: Paralajmërime Për Rrezik të Lartë të Zjarreve

Pjesë të mëdha të Australisë u mbërthyen sërish nga nxehtësia të dielën për shkak të një vale në rritje të të nxehtit, për të cilën parashikuesi kombëtar i motit tha se rriti rrezikun e zjarreve në një sezon zjarri tashmë me rrezik të lartë, pasi El Nino përfshiu vendin.

Paralajmërimet për valët ekstreme të të nxehtit, vlerësimi më i lartë i rrezikut, u zbatuan për të dytën ditë për pjesë të Australisë Perëndimore dhe u shtrinë në Australinë Jugore, ndërsa zonat e Queensland, Uellsit të Ri Jugor dhe Territorit Verior ishin nën paralajmërime “të rënda”, tha parashikuesi. .

Në Australinë Perëndimore, shteti gjeografikisht më i madh i vendit, zonat e largëta të Pilbara dhe Gascoyne mund të arrijnë të 40-at më të larta të dielën, është paralajmëruar.

Në qytetin minerar Pilbara të Paraburdoo, rreth 1,500 km në veri të kryeqytetit Perth, parashikohet një temperaturë maksimale prej 48 gradësh, më shumë se shtatë gradë mbi mesataren e lartë të janarit.

Temperatura më e lartë e regjistruar në Australi, 50.7 gradë Celsius, u regjistrua në aeroportin Onslow në Pilbara më 13 janar 2022.

Në qytetin e Australisë Perëndimore të Meekatharra, menaxheri i hotelit Royal Mail Alex McWhirter tha se vapa mund të “ju ziejë të gjallë”.

“Dielli të ngroh nga lart, ke tokë të nxehtë që të ngroh nga poshtë dhe është një sfidë e vërtetë”, tha 29-vjeçarja angleze. “Nuk jam i sigurt se dua të përpiqem të shkoj në shtrat sonte në 50 gradë pa ajër të kondicionuar.”

Në bregun lindor, pjesë të kryeqytetit të Uellsit të Ri Jugor, Sidnej, parashikohej të arrinin 40 gradë të dielën, pothuajse 10 mbi mesataren e lartë të janarit.

Kushtet e nxehta dhe të thata rritën rrezikun e zjarreve në disa zona, tha parashikuesi, gjatë El Nino, i cili zakonisht shoqërohet me ngjarje ekstreme si zjarret, ciklonet dhe thatësirat.

Dy sezonet e fundit të zjarreve në Australi u zbehën në krahasim me ‘Verën e Zezë’ të 2019-2020. kur zjarret pyjore shkatërruan një zonë me madhësinë e Turqisë, duke vrarë 33 njerëz dhe rreth 3 miliardë kafshë.

Kategoritë
BotaLajme