Netanyahu përshkruan planin për Gazën pas luftës: Izraeli do të mbajë kontrollin e sigurisë për një kohë të pacaktuar

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Izraeli do të ketë përgjegjësinë e përgjithshme të sigurisë mbi Rripin e Gazës për një kohë të pacaktuar pas përfundimit të luftës kundër Hamasit.

“Unë mendoj se Izraeli do të ketë përgjegjësinë e përgjithshme të sigurisë për një kohë të pacaktuar sepse ne kemi parë se çfarë ndodh kur ne nuk e kemi atë. nuk e kam imagjinuar”, tha Netanyahu për ABC News.

Nuk është e qartë se çfarë ka në mendje Netanyahu në lidhje me shkallën e përgjegjësisë së sigurisë.

Biden shprehu kundërshtimin e tij edhe ndaj këtij skenari, duke paralajmëruar se Izraeli ka më shumë gjasa të ngecë në Gaza nëse nuk fillon të zhvillojë një plan për të lëshuar Rripin e Gazës nëse arrin të mposht Hamasin.

 

Deklarata pasoi komentet e disa zyrtarëve izraelitë të cilët thanë se Izraeli duhet të mbajë një prani ushtarake brenda Gazës për të mbrojtur civilët izraelitë.

Duke folur për të lehtësuar një armëpushim të kërkuar nga amerikanët për çështjen e pengjeve, Netanyahu tha se do të pajtohej me një armëpushim nëse Hamasi lironte të gjithë pengjet që mban në Rripin e Gazës.

“Për këtë qëllim do të kishte një armëpushim dhe ne presim që të ndodhë. Nuk ka ndodhur deri më tani,” tha ai.

Kategoritë
BotaLajme