Në Evropë ka 12 monarki, a e dini se cilat dinasti sundojnë në to?

Kurorëzimi i mbretit Charles III në Londër e solli për një moment në fokus publik idenë e monarkisë dhe sundimin e mbretërve dhe mbretëreshave. Edhe pse epoka e artë e dinastive ka kaluar prej kohësh, ka ende 12 vende në Evropë që janë monarki.

Mbreti Charles III është mbreti i pestë i dinastisë që ka sunduar Mbretërinë e Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës (që nga viti 1922, Irlanda e Veriut) që nga viti 1901.

Mbretëria e Bashkuar

Mbretëresha Victoria sundoi Britaninë e Madhe dhe kolonitë e saj të shumta nga 1837 deri në 1901 dhe i përkiste dinastisë Hanover. Ajo u pasua në fron nga Mbreti Eduard VII, me të cilin ishte martuar me Princin Albert të Sakse-Koburgut dhe Gotës. Me këtë, dinastia kaloi në Shtëpinë e Sakse-Koburgut dhe Gotës.

Pas shpërthimit të Luftës së Parë Botërore dhe mospopullaritetit të Gjermanisë dhe mospopullaritetit në rritje të gjithçkaje që kishte të bënte me Gjermaninë, emri i dinastisë u ndryshua në Windsor. Vetë dinastia Saxe-Cobrug dhe Gotha është një degë e dinastisë Wettin.

Burri i Mbretëreshës Elizabeth, Filipi, ishte pjesë e dinastisë Glucksberg, por me marrëveshje fëmijët e tyre, përfshirë mbretin Charles, konsiderohen si pjesë e dinastisë Windsor, jo Glucksberg.

Norvegjia

Sundimtari i Norvegjisë që nga viti 1991 është Mbreti Harald V. Harald, i lindur në 1937, ishte fëmija i tretë dhe i parë mashkull i Mbretit Olav V dhe Princeshës Marta të Suedisë.

Pas fitimit të pavarësisë nga Suedia, populli i Norvegjisë vendosi në një referendum në 1905 për të mbajtur monarkinë dhe kurora iu ofrua princit danez Carl. Pasi mori fronin, Carlo mori emrin Harold VII për nder të Norvegjisë.

Prandaj, dinastia sunduese norvegjeze është Glucksburg, e cila është një degë e Shtëpisë së Oldenburgut. Ndërsa Harold VII mbretëroi si Mbret i Norvegjisë, babai i tij Frederik VIII dhe Christian IX ishin mbretër të Danimarkës.

Danimarka

Në 1853, Princi Kristian i Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg u bë trashëgimtar i Mbretërisë së Danimarkës dhe në 1863 ai u ngjit në fron. Mbretëresha aktuale e Danimarkës është Margaret II dhe ka qenë në fron që nga viti 1972, duke e bërë atë udhëheqësen më jetëgjatë të një vendi të vetëm në Evropë.

Familja mbretërore daneze e quan veten Glücksborg, duke përdorur formën paksa daneze Glücksburg. Personalitete nga dinastia Glucksburg sunduan si në Mbretërinë e Greqisë ashtu edhe në Mbretërinë e Islandës në të kaluarën.

Suedia

Shtëpia e Bernadotte, dinastia mbretërore e Suedisë, që nga viti 1818 Emri rrjedh nga një familje e prejardhjes së vjetër në Béarn, Francë, anëtari më i hershëm i njohur i së cilës në shekullin e 17-të zotëronte një pronë në Pau të njohur si “Bernadotte”.

Në 1810, Jean-Baptiste-Jules Bernadotte, Marshalli i famshëm i Francës nën Napoleonin, u zgjodh Princi i Kurorës së Suedisë, shkoi në Stokholm, zyrtarisht veproi si Regjent gjatë sëmundjes së mbretit të moshuar, pa fëmijë Charles XIII dhe në 1818 u bë Mbret. , si Charles XIV John.

Prandaj, ndryshe nga dinastitë e tjera, dinastia mbretërore suedeze nuk ka aq “rrënjë të thella” dhe erdhi në fron falë aftësive të Jules Bernadotte. Mbreti aktual i Suedisë është Carl XVI Gustaf, dhe ai ka qenë në fron që nga viti 1973.

Belgjika

Dinastia mbretërore e Belgjikës është dinastia Sakse-Koburg-Gotha, e cila filloi të sundojë Belgjikën në 1831 kur Leopold I u zgjodh mbret pasi Belgjika fitoi pavarësinë nga Holanda. Në vitin 1920, mbreti Albert I ndryshoi emrin e dinastisë në Belgjikë dhe hoqi simbolet saksone nga stema.

Aktualisht, mbreti i belgëve, siç shkruhet në titullin zyrtar, është Filipi, i cili erdhi në fron në vitin 2013. Ai ka lindur në vitin 1960 dhe është i martuar me Mathildën, e cila vetë është anëtare e familjes fisnike belge d’Udekem.

Holanda

Mbreti i Holandës që nga viti 2013 është Willem-Alexander, dhe ai është anëtar i dinastisë Orange-Nassau, por ai është një pasardhës mashkull i dinastisë Amberg.

Orange-Nassau është një dinasti e vjetër evropiane dhe viti i themelimit të saj është 1544. Dinastia Mbretërore e Holandës ekziston që nga viti 1815, por në shekujt para kësaj, anëtarët e saj mbanin funksione të rëndësishme si “stadholder”, d.m.th. guvernatori i Holandës.

Luksemburgu

Duka i Madh i Luksemburgut është Henri, kushëriri i parë i mbretit Filip të Belgjikës. Pasuria e Henrit vlerësohet në katër miliardë dollarë. Ai mbajti postin e Dukës së Madhe në vitin 2000.

Dinastia sunduese e Luksemburgut është Luksemburg-Nassau. Ai përbëhet nga trashëgimtarët dhe pasardhësit e Shtëpisë së Nassau-Weilburg, territoret sovrane të të cilëve kaluan në mënyrë konjike nga Shtëpia e Nassau në Shtëpinë e Bourbon-Parma, e cila është në vetvete një degë e Shtëpisë Mbretërore Spanjolle, e cila është një degë agnatike kadetësh. e Shtëpisë së Kapetëve, e cila e ka origjinën në Francë dhe vetë rrjedh nga dinastia Robertiane dhe themelues i dinastisë Kapetiane.

Fuqitë e Mëdha ranë dakord në Kongresin e Vjenës në 1815 për të rivendosur dhe ngritur Luksemburgun në një Dukat të Madh, për të qenë trashëgimtar në linjën mashkullore të të gjithë Shtëpisë së Nassau, duke filluar me Princin e Portokallisë, i cili u njoh në të njëjtën kohë, por veçmas. si Mbret i Holandës.

Kështu, William I i Holandës u ngjit në fronin e Dukës së Madhe si Duka i parë i Madh i Luksemburgut. Kur linja mashkullore e Shtëpisë së Portokallisë-Nassau vdiq në 1890, kurora e Holandës i kaloi pasardhësve të tij, Wilhelmina e Orange-Nassau, por kurora e Luksemburgut vazhdoi në linjën mashkullore, duke kaluar në krye të të vetmes. dega e mbijetuar e Shtëpisë së Nassau, ish Duka Adolf i Nassau-Weilburg.

Djali i tij, Guillaume IV (mbretëroi 1905-1912), nuk la djem dhe u pasua nga vajzat e tij, Marie-Adélaïde, dhe më pas Charlotte (mbretëroi 1919-1964). Pasardhësit e saj (nga martesa e saj me Princin Felix të Bourbon-Parma) përbëjnë dinastinë sunduese në shekullin e 21-të.

Monako

Monako është një nga vendet më të vogla evropiane, dhe sundimtari aktual është Princi Albert II. Sundimtarët e Monakos i përkasin dinastisë Grimaldi, e cila mori pushtetin në Monako në 1297.

Shtëpia u themelua në vitin 1160 nga Grimaldo Canella në Xhenova dhe u bë shtëpia sunduese e Monakos kur Francesco Grimaldi pushtoi Monakon në 1297. Shtëpia e Grimaldit ka prodhuar çdo Princ të Monakos.

Andorra

Principata e Andorrës është specifike në atë që nuk ka dinastinë e saj, por është zona e sundimit të përbashkët të Presidentit të Francës dhe Peshkopit Urgell.

Besohet se shteti u krijua nga Karli i Madh. Andorra drejtohej nga Konti i Urgellit deri në vitin 988, kur u transferua në dioqezën katolike romake të Urgellit. Principata aktuale u themelua me një statut në 1278. Në krye janë dy “rivalët” peshkopi Urgella në Katalonjë të Spanjës dhe presidenti i Francës.

Kjo është arsyeja pse çdo president i Francës, në cilësinë e tij si Princi i Andorrës, është gjithashtu një monark i zgjedhur.

Spanja

Shtëpia mbretërore spanjolle është një degë e dinastisë Bourbon. Mbreti aktual është Filipi VI, i cili erdhi në fron në vitin 2014 pas abdikimit të mbretit Juan Carlos I, i cili rivendosi monarkinë pas rënies së regjimit të Frankos. Dinastia është etiketuar si Bourbon-Anjou,

Dega spanjolle e Shtëpisë së Burbonëve u themelua nga Filipi V. Ai lindi në vitin 1683 në Versajë, si djali i dytë i djalit të madh të mbretit Luigji XIV. Ai ishte Duka i Anzhuit dhe ndoshta nuk pritej kurrë të ngrihej në një gradë më të lartë se kaq. Megjithatë, mbreti Charles II i Spanjës, i cili vdiq pa fëmijë, ia la trashëgim fronin stërnipit të tij, Dukës së Anzhuit, i cili ishte nipi i vogël i motrës së tij të madhe Marie-Thérèse, e cila u martua me Louis XIV.

Lihtenshtajni

Shtëpia e Lihtenshtajnit, pas së cilës u emërua principata, është familja që sundon mbi Principatën e Li me të drejtë trashëgimore.

Lihtenstein. Fronin mund ta trashëgojnë vetëm anëtarët e familjes dinastike. Si një shtëpi princërore, dinastia u themelua në 1608.

Aktualisht, Princi i Lihtenshtajnit është Hans-Adam II dhe ka qeverisur që nga viti 1989. Është karakteristikë se Shtëpia e Lihtenshtajnit është një nga dinastitë e pakta evropiane që ka ruajtur pushtetin real në menaxhimin e çështjeve shtetërore.

Nën Hans Adam II, në vitin 2003 u mbajt një referendum që zgjeroi kompetencat e princave, dhe para mbajtjes, princi madje kërcënoi të abdikonte nëse rezultatet e referendumit nuk do t’i pëlqenin. Pasuria e dinastisë vlerësohet në 7.6 miliardë dollarë, dhe pasuria personale e Hans Adam II në katër miliardë dollarë.

Vatikani

Një rast specifik është vendi më i vogël në botë, Vatikani. Papa i zgjedhur, i zgjedhur nga kardinalët në konklavë, është edhe sundimtari i këtij shteti në miniaturë që ndodhet në zemër të Romës.

Kategoritë
BotaLajme