Ndalet qarkullimi i kamionëve me mallra në Jarinjë, QKMK: Na thanë se s’po funksionon sistemi i Doganës serbe

Više od 200 kamiona, u koloni dugačkoj više stotina metara, već šest dana parkirano je duž granice, na prelazu Jarinje između Srbije i Kosova. Nezadovoljni vozači koji se nalaze sa srbijanske strane prelaza već dva dana ne dozvoljavaju kamionima iz pravca Kosova da uđu u Srbiju. ( Aleksandar Niciforovic - Anadolu Agency )

Në pikëkalimin kufitar me Serbinë në Jarinjq kamionët me mallra janë bllokuar dhe qarkullimi është ndalur.

Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar njoftoi në Facebook se sistemi i Doganës serbe s’po funksionon.

Ju njoftojmë se sot më datë, 20.02.2024 nga ora 16:15, nga pala serbe jemi njoftuar se sistemi i Doganës se palës serbe nuk është duke funksionuar, andaj nuk janë duke qarkulluar kamionët me mallra si në hyrje dhe në dalje të PKK Jarinje”, thuhet në njoftimin e QKMK.

Kategoritë
LajmeVendi