Ministrja Gërvalla takohet me deputetët austriak, flasin për sulmin e Banjskës

Ministrja Gërvalla gjatë qëndrimit të saj në Austri, ka takuar sot deputetë të Komisionit për Punë të Jashtme dhe Grupit të Miqësisë Austri-Kosovë.

Gjatë këtij takimi Gërvalla i ka treguar austriakëve për sukseset e Kosovës në fusha të ndryshme, por edhe për veprimet destabilizuese të Serbisë, me veçanti sulmit të 24 shtatorit në Banjskë, opr edhe për sulmet ndaj KFOR-it, dhunës sistematike, kërcënimeve dhe shantazheve ndaj qytetarëve në Veri të Kosovës nga strukturat ilegale.

Ministrja Gërvalla në Parlamentin e Austrisë, takon deputetë të Komisionit për Punë të Jashtme dhe Grupit të Miqësisë Austri-Kosovë

Informimi i drejtë i shteteve tona mike rreth zhvillimeve në Kosovë, përparimit të arritur në shumë fusha, veprimeve destabilizuese të Serbisë, aktit të agresionit ndaj Kosovës, sulmeve ndaj KFOR-it, dhunës sistematike, kërcënimeve dhe shantazheve të vazhdueshme ndaj qytetarëve në veri të Kosovës nga ana e strukturave ilegale, është domosodoshmëri si përgjigje ndaj propagandës agresive serbe kundër Kosovës.

Në këtë kontekst, Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, znj. Donika Gërvalla, në kuadër të vizitës zyrtare në Austri, është takuar me deputeten e Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme të Austrisë, znj. Carmen Jeitler-Cincelli, kryetarin e Grupit të Miqësisë Austri-Kosovë, z. Andreas Minnich dhe deputetë të tjerë të Parlamentit Austriak, të cilët i njoftoi ndër të tjera në detaje edhe për sulmin në Banjskë dhe shtrirjen e sovranitetit shtetëror në tërë territorin e vendit.

“Republika e Kosovës, mbetet e përkushtuar në demokratizim të vendit, sundim të ligjit, luftën kundër korrupsionit dhe nepotizmit, mbrojtje të të drejtave të njeriut e lirisë së mediave, fusha këto në të cilat shteti ynë ka arritur rezultate të mëdha, të konfirmuara edhe nga raporte të ndryshme ndërkombëtare”, ka thënë Ministrja Gërvalla para deputetëve austriakë.

Tutje Ministrja Gërvalla i falënderoi deputetët austriakë për mbështetjen e Austrisë ndaj Kosovës dhe marrëdhëniet e fuqishme bilaterale. /Lajmi.net/

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi