Më në fund: Organizata Botërore e Shëndetësisë i jep fund emergjencës për Covid-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë (WHO) ka deklaruar se Covid-19 nuk është më emergjencë shëndetësore globale, transmeton Gazeta Metro.

Deklarata shënjon një hap të madh drejt përfundimit të pandemisë dhe vjen 3 vjet pas deklarimit të tij si alarmi më i lartë shëndetësorë.

Zyrtarët thanë se mesatarja e vdekjeve nga virusi ka rënë nga 100,000 viktima për javë sa ishte në janar të 2021 në shifrën afër 3,500 më 24 prill.

Kategoritë
BotaLajmeTë ndryshme